KıbrısManşetSağlıkToplum

Gazimağusa Belediyesi’nden Meme Kanseri Farkındalık Ayı’na destek etkinliği

1-31 Ekim Meme Kanseri Farkındalık Ayı dolayısı ile bugün Gazimağusa Belediyesi’nde bir etkinlik düzenlendi.

Meme Kanseri’ne farkındalık yaratmak amacı ile “Erken Teşhis Hayat Kurtarır” sloganı ile düzenlenen etkinliğe Kanser Hastalarına Yardım Derneği Başkanı Raziye Kocaismail de katıldı.

Etkinlikte Meme Kanseri’nde düzenli kontrolün önemine dikkat çekmek amacı ile pankarta el baskısı yapıldı, dilek ağacına sembol asıldı ve fotoğraf çekimi yapıldı.

Gazimağusa Belediye Başkanı Süleyman Uluçay konuşmasında, kanser hastalığında farkındalık yaratmak adına önemli bir ay içerisinde olduğumuza vurgu yaparak özellikle meme kanseri ile ilgili Kanser Hastalarına Yardım Derneği Başkanı Raziye Kocaismail’in uzun yıllar önce bu farkındalığı ortaya koymak ve kanser hastalığında dayanışmayı artırmak için yola çıktığı zaman kendisinin ülkede görevine yeni başlayan bir doktor olarak bu mücadeleyi hatırladığını ifade etti.

Toplumda en çok farkındalığın meme kanseri ile ilgili olduğunun görüldüğünü belirten Başkan Uluçay, bu konuda Kanser Hastalarına Yardım Derneği’ni çalışmalarından dolayı tebrik etti.

Kanser Hastalarına Yardım Derneği Başkanı Raziye Kocaismail de çok zorluklarla pembeyi, pembenin anlamını, erken teşhisin anlamını birleştirerek kadınların kontrollerini düzenli yaptırmasını amaçlayarak hep yürüdüklerini ve hep seslendiklerini söyledi. “Bugün bu güzelliği görmek için buradayız” diyen Kocaismail, farkındalık için katkı sağlayan Gazimağusa Belediyesi personeline ve Başkan Uluçay’a teşekkür etti.

Kocaismail, “Ülkemin bunu sahiplenmesinden ve farkındalıkta geldiğimiz bu aşamadan dolayı çok mutluyum” ifadelerini kullandı.

Diğer Haberler