GenelKıbrısManşet

Girne Antik Liman sil baştan

Kamuoyunda tartışma yaratan Girne Antik Liman Restorasyonu kapsamında yapımına başlanan zemin döşemesi, yeni alınan kararla beton parke olacak

TARTIŞMALI ZEMİN

Girne Antik Liman restorasyonunda yaşanan gecikmeler tepki çekmeye devam ederken, kamuoyunda çok tartışılan zemin döşemesi konusu da karara bağlandı. Antik Liman görüntüsüne uygun olmadığı gerekçesiyle oldukça eleştirilen beton zemin, alınan karar sonrası kırıldı. Kırılan beton zemin yerine nasıl bir döşeme kullanılacağı merak konusu olurken, Girne Antik Liman Restorasyon Projesini yürüten firmadan konuyla ilgili açıklama geldi.

BİR BUÇUK AYLIK BİR ÇALIŞMA

Tosunoğlu İnşaat Direktörü Cenk Tosunoğlu, Anıtlar Yüksek Kurulu’nun almış olduğu karar doğrultusunda beton kırımı tamamlandıktan sonra zeminin beton parke ile döşeneceğini söyleyerek beton kırımının yaklaşık olarak 1 buçuk 2 hafta süreceğini ardından parke döşeme çalışmaları için de 1-1 buçuk aylık bir süreye daha ihtiyaç duyulduğunu açıkladı. Antik Liman’da yürütülen zemin çalışmaları ile ilgili maliyet hesaplamalarını Turizm, Kültür, Gençlik ve Çevre Bakanlığı’nın yaptığını ifade eden Tosunoğlu, “Şu anda maliyetle ilgili bir bilgimiz yok. Muhtemelen haftaya maliyet planını bize de iletecekler. Müteahhit firma olarak çalışmalarımızı sürdürürken bize verilen direktifler doğrultusunda beton kırım ve beton parke döşeme işini yapıp bitireceğiz” dedi.

Diğer Haberler