DünyaManşet

Gözler ABD’de

'Yüzyılın Anlaşması'nı bugün açıklayacak"

ABD Başkanı Donald Trump, uzun süredir açıklanmayan Ortadoğu barış planını bugün açıklayacağını ve Filistinlilerin konuya mesafeli olmalarına rağmen ileride uyum sağlayacaklarına inandığını ifade etti.

İsrail Başbakanı Benjamin Netanyahu ile Oval Ofis’te bir araya gelen Trump planın “herkese mantıklı gelecek” bir plan olduğunu belirtirken, nelerin değişeceğine değinmeden Filistinlilerin “istemeleri gereken” bir plan hazırlandığını söyledi.

ABD yetkililer tarafından dünyanın en büyük anlaşmazlıklarından birinin çözümüne yönelik ivme yaratacağını ümit edilen planın Trump ve Netanyahu tarafından bugün ilerleyen saatlerde genel hatlarıyla açıklanması bekleniyor.

Filistinliler bu planın Batı Şeria, Gazze Şeridi ve Doğu Kudüs’te bağımsız devlet olma umutlarını ortadan kaldıracağından endişe duyuyorlar.

Trump, “Filistinliler başta bu planı desteklemeyeceklerdir ancak ilerleyen zamanda onlar da destekleyecektir… Onlar için iyi olan bu. Hatta onlara fazla bonkör. Ne olacağını ilerleyen zamanda göreceğiz. Şimdilik onlar olmadan plan yürürlüğe girmeyecek ve bunda bir sorun yok” dedi.

Diğer Haberler

Başa dön tuşu