KıbrısManşet

Gözler asgari ücrette

“Rakamı oyçokluğuyla onaylayabilirdik ama kesip atmak istemiyoruz”

Asgari Ücret Saptama Komisyonu’nun önümüzdeki hafta Cuma günü toplanacağını ifade eden Çalışma Bakanı Faiz Sucuoğlu, şuan ki durumda hükümet ve işveren tarafının oy oranının, rakamı belirleme açısından yeterli olduğunu fakat işçi tarafının önerilerine değer verdiklerini, “kesip atmak istemediklerini” söyledi.

Asgari Ücret Saptama Komisyonu’nun dün gerçekleşen 3’üncü görüşmesinden de sonuç çıkmadı.

Toplantının detayları ve asgari ücretin akıbeti ile ilgili Kıbrıs Postası TV’de Gökhan Altıner’in sunduğu ‘Sabah Postası’ programına telefon bağlantısıyla konuk olan Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faiz Sucuoğlu, önemli açıklamalarda bulundu.

“YAPILAN TEKLİF, MALİYENİN BÜTÇE POLİTİKASINI ETKİLEYECEK BİR TEKLİF”

Üçüncü toplantıda işçi tarafının yeni bir öneri getirdiğini belirten Sucuoğlu, işçi tarafının verdiği teklifin, hükümetin belirlediği rakamdan uzak olduğunu ifade ederek, “yapılan teklif, maliyenin bütçe politikasını etkileyecek bir teklif. Bu nedenle her iki taraf da istenilen noktaya yaklaşamadı” dedi.

“SON TOPLANTI DİYE BİR ŞEY YOK”

Temmuz ayındaki asgari ücret belirleme çalışmalarının da 4’üncü toplantıda sonuç verdiğini anımsatan Sucuoğlu, “bir sonraki toplantıyı önümüzdeki hafta Cuma gününe, saat 15.30’a erteledik. Son toplantı diye bir şey yok. Daha önceki yıllarda, Şubat, Mart ve hatta Nisan ayına kadar sarktığı oldu” ifadelerini kullandı.

“KESİP ATMAK İSTEMİYORUZ”

“İnşallah 4’üncü toplantıda sonuç alacağız” diyen Sucuoğlu, şuan ki durumda hükümet ve işveren tarafının oy oranının, belirleme açısından yeterli olduğunu fakat işçi tarafının önerilerine değer verdiklerini, bir oylama yapıp “kesip atmak istemediklerini” söyledi.

“İŞÇİ TARAFININ DA ONAYINI ALMAK İSTİYORUZ”

“Rakamı, herkesin kabul edebileceği bir noktaya getirmeye çalışıyoruz” diyen Bakan Sucuoğlu, “niyetimiz kesip atmak olsaydı, ilk toplantıdan oyçokluğuyla masadaki rakamı geçirirdik” ifadelerini kullanarak, bir önceki toplantıda işçi tarafının da onayını aldıklarını anımsattı, bu toplantıda da bu onayı almak istediklerini belirtti.

“BİR GERGİNLİK YA DA SIKINTI YOK”

Tarafların anlaşmasını “imkansız” hale gelmesi durumunda, uzatmanın bir anlamı olmayacağını, böylesi bir durumda oyçokluğuyla noktayı koyacaklarını söyleyen Bakan Sucuoğlu, “İşçi tarafından gelen yeni öneri, ham bir öneri. Bunu bu hafta çalışacağız. Bir gerginlik ya da sıkıntı yok. Herkes kendi avantajının peşinde. Günün sonunda bitecek” şeklinde konuştu.

“HÜKÜMETİN ÖNGÖRÜSÜ 177 TL”

Asgari ücrete ilişkin hükümetin öngörüsünün 177 TL olduğunu ifade eden Sucuoğlu, “Bu rakamı hayat pahalılığı oranına göre belirkedik. DPÖ, hayat pahalılığı oranının yüzde 4,09 oranında arttığını açıklamıştı. Bizim önerimiz bu rakamın üzerinde; yüzde 6 oranında” ifadelerini kullandı.

“ASGARİ ÜCRET (DEĞİŞİKLİK) YASASI DEMODE OLDU”

Asgari Ücret (Değişiklik) Yasası’nın gözden geçirilmesi gerektiğini, yasanın ‘demode’ olduğunu söyleyen Sucuoğlu, “Günümüz şartlarına bu Yasa uymuyor. Dünkü toplantıda da bu konuyu görüştük, bir fikir birliği oluştu bu konuda. Yasa’da değişiklik şarttır. Bu konuda 20 gün kadar önce ayrı bir toplantı yapmıştık. Kısa sürede ele alınması gereken bir değişiklik olduğunu düşünüyorum” şeklinde konuştu.

Diğer Haberler

Başa dön tuşu