KıbrısManşet

HAKSEN’den asgari ücretlinin vergi yükünün artırılmasına tepki

HAKSEN Genel Başkanı Eren Büyükoğlu, Gelir Vergisi Yasası’nda yapılması planlanan ve asgari ücretli çalışanın vergi yükünü iki katına çıkaracak değişikliğe tepki gösterdi.

Eşit Hak ve Adalet Sendikası (HAKSEN) Genel Başkanı Eren Büyükoğlu yaptığı yazılı açıklamada, “Ultra zengin kesiminin servetlerine getirilecek vergilerle kimse etkilenmeden kriz çözülebilecekken, hükümet edenlerin dar gelirli çalışan kesime yüklendikçe yüklenmesi kabul edilemezdir” dedi.

Emekçi kesimin zamlar, enflasyon, pandemi ve TL’nin değer kaybı ile zaten çok zor durumda olduğunu kaydeden Büyükoğlu, “Destek olunması gereken yerde köstek olunmaya, zengini koruyup emeğiyle çalışana yüklenmeye devam ediyorlar” ifadeleriyle, Gelir Vergisi Yasası’nda yapılması planlanan değişikliğe tepki gösterdi.

Daha önce birçok kez ‘Servet Vergisi’ talebinde bulunduklarını belirten Büyükoğlu, “Ultrazengin kesimin bankalarda duran ve milyonlarca sterlini bulan servetlerine getirilecek vergilendirme ile ekonomi nefes alabilecekken, bu talebin gündeme dahi gelmesinden rahatsız olanlar, şimdi de Gelir Vergisi Yasası’nda yapacakları değişiklikle asgari ücretlinin vergi yükünü iki katına çıkarmaya ve çalışanlar arasında vergi adaletsizliği yaratmaya hazırlanıyor” ifadelerini kullandı.

Mevcut Gelir Vergisi Yasası’nda yapılacak değişiklikle, özel indirim oranının alt sınırının yüzde 10’dan yüzde 0’a kadar indirilmesi konusunda Bakanlar Kurulu’nun yetkilendirilmesini, matrah dilimlerine göre belirlenen vergi oranlarının alt vergi diliminin yüzde 10’dan yüzde 20’ye, üst sınırın ise yüzde 37’den yüzde 40’a çıkarılmasını “kabul edilemez” olarak nitelendiren Büyükoğlu, “Elinde hiçbir şey kalmayandan daha çok almaya çalışmak ne gerçekçi bir çözümdür, ne de akla vicdana sığar” dedi.

“Bankalarda duran milyonlarca sterlin vergilendirmeniz için sizi bekliyor” diyen Büyükoğlu açıklamasını “Emekçinin eli koptu, artık biraz da ultra zenginler elini taşın altına koysun. Servet Vergisi akıldır, vicdandır, çözümdür” sözleriyle noktaladı.

Diğer Haberler