ManşetSiyaset

Halkın Partisi Yolsuzluklara Karşı Mücadele Birimi kuruyor

Halkın Partisi (HP) Yolsuzluklara Karşı Mücadele Birimi kuruyor. HP Genel Başkanı Özersay, ekipte, partide görev yapan avukat ve hukukçular yanında vergi uzmanları ve şu anda emekli olmuş çok sayıda hakim müdür, müsteşar ve tecrübeli diğer kamu görevlileri bulunduğunu belirtti.

Özersay: “Yolsuzluklara Karşı Mücadele Birimimiz güçlü bir ekip çalışması yapacak”

Halkın Partisi Parti Meclisi’nin “Yolsuzluklara Karşı Mücadele Birimi” kurma kararı aldığı açıklandı. Açıklamada özellikle hukukçu, vergi uzmanı ve emekli bürokratlardan oluşacak bir ekibin görev alacağı Yolsuzluklara Karşı Mücadele Birimi’nin ülkede giderek yaygınlaşan rüşvet, ihale yolsuzlukları, devletin zarara uğratılması, sahtekarlıkla mevki ve makam sahibi olunması, vergi kıyakları ve diğer haksız kazanç elde edilmesi konularıyla ilgili olarak çalışma yürüteceğine dikkat çekildi.

Açıklamada ayrıca “meşruiyeti tartışmalı olan bu hükümetin bazı yolsuzluk ve sahtekarlıkların üzerinin örtülmesi ve konuların kapatılması düşüncesinde olduğunu biliyoruz ancak buna müsaade etmeyeceğiz, takipçisi olacağız, gereğini yapmazlarsa hem bugün hem de göreve geldiğimizde başlarını ağrıtacağız, hesap verecekler” ifadeleri kullandı.

Yolsuzlukla mücadelede güçlü ekip çalışması

HP Genel Başkanı Kudret Özersay, HP Parti Meclisi kararıyla ilgili olarak yaptığı değerlendirmede “Halkın Partisi Yolsuzluklara Karşı Mücadele birimimiz güçlü bir ekip çalışması yapacak” dedi. Özersay, ekipte, partinin çeşitli kademelerinde görev yapan çok sayıda avukat ve hukukçu yanında vergi uzmanları ve şu anda emekli olmuş geçmişte kamuda çeşitli görevlerde bulunmuş ve mevzuata hakim müdür, müsteşar ve tecrübeli diğer kamu görevlileri bulunduğuna dikkat çekti.
Son dönemde polis, Başsavcılık, Sayıştay, Ombudsman ve Maliye Teftiş ile Kamu Hizmeti Komisyonu gibi kurumlara çok sayıda başvuru yaptıklarına da değinen Özersay, “HP Yolsuzluklara Karşı Mücadele Birimimiz bugüne kadar yapmış olduğumuz başvuruların takibini yapacağı gibi bundan sonrasında da bilgimize gelen çeşitli yolsuzluk, sahtekarlık ve benzeri yasa dışı uygulamalarla devletin zarara uğratılması konularında incelemeler yaparak yeni başvurularla aktif ve etkili bir çalışma yürütecek” ifadelerini kullandı.

“Hem bugün hem de hükümete geldiğimizde başları çok ağrıyacak”

Halkın Partisi tarafından yapılan açıklamaya göre HP lideri Özersay devamla şu ifadeleri kullandı: “Bugün öyle anlaşılıyor ki meşruiyeti ciddi şekilde tartışmalı olan UBP-DP-YDP hükümeti yolsuzluğa karşı mücadele bağlamında bizim Halkın Partisi olarak polise, Başsavcılığa ve çeşitli denetim kurumlarına başvurularımızla başlatılan yolsuzluk soruşturma dosyalarının halı altına süpürülmesi, yavaşlatılması ya da kapatılması için ciddi bir çaba içerisindedir. Biz Halkın Partisi olarak bu konularda taviz vermeyeceğiz ve takip etmeye, bu gayrimeşru hükümeti deşifre edip sıkıştırmaya devam edeceğiz. Eğer bu dosyaları halı altına süpürürlerse hem bugün hem de hükümete geldiğimizde başları çok ama çok ağrıyacak. Aynı şey bu suçlara dolaylı yoldan ortak olanlar için de geçerlidir. Eğer bugün herhangi bir kamu görevlisi hükümetin yolsuzluk dosyalarını kapatmasını kabul eder ya da bu işleme ortak olursa, yasaların gereğini yapmak yerine ihmal yoluyla ya da imzası ile bu işe ortak olursa yarın bu kişiler de hesap vermek zorunda kalacaklar. Bugünden uyarımız yapmak istiyoruz”.

Diğer Haberler