GenelKıbrısManşetSiyaset

Harmancı adalet bakanlığı tartışmalarına ilişkin görüşünü açıkladı

Lefkoşa Türk Belediyesi (LTB) Başkanı Mehmet Harmancı,  Adalet Bakanlığı tartışmalarına ilişkin görüşünü açıkladı.

Lefkoşa Türk Belediyesi (LTB) Başkanı Mehmet Harmancı,  Adalet Bakanlığı tartışmalarına ilişkin görüşünü açıkladı.

Sosyal medya hesabından paylaşımda bulunan LTB Başkanı Harmancı, şu ifadelere yer verdi;

Yargıya neden dokunulmak isteniyor? Kim dokunmak istiyor? Sorular bunlar, cevaplar da net olmalı.

Kıbrıs’ın kuzeyinde yargı bağımsızlığı şu an Türkiye Cumhuriyeti devletini yöneten Sn. Erdoğan tarafından sıkıntılı bulunuyor.

Siyasete ne kadar etki edilirse edilsin Anayasa Mahkemesi yasaların emrettiklerini uygulamaktan imtina etmiyor.

Afrika Gazetesi olaylarında yaşanan tutuklamalar ve o gün siyasilere yapılan baskıları o günün tanıkları açık açık anlatmalı.

Hiç alakası olmayan ama kamuoyuna kuran kurslarının kaldırılması kararı olarak lanse edilen bir meselede, Sn. Erdoğan yüksek tondan ve açık açık hem yargıyı hem de hükümeti tehdit etti. Tam olarak ifadeleri şunlar idi: “KKTC anayasa mahkemesi başkanı süratle bu yanlışından dönmelidir, yoksa bizim atacağımız adımlar da farklı olacaktır” “Anayasa Mahkemesi Başkanı’nın laikliği bilmesi gerekiyor. Türkiye’de din eğitimi konusunda sorunlar çözülmüştür. Kuzey Kıbrıs bir Fransa değildir”

“Türkiye’deki uygulamalar neyse bunları uygulama safhasına geçirmek durumunda”

Sorun buradadır, bu sorun Adalet Bakanlığı kurulsun mu, kurulmasın mı ? tartışmalarının çok ötesindedir ve bir yaşayış biçiminin son bulmasıdır.

Kuzey Kıbrıs’da ayrı bir nizamın sürdüğü bir yapı olarak görülmediğinin açık tezahürüdür.

Peki Adalet Bakanlığı kurdurtmayınca bu mücadele kazanılacak mı? Hedef anayasayı koruyucu bir noktada birleşmek olmalıdır.

Siyaset bunu teknik bir sorun olarak gördüğü sürece teknik olarak da aşılabilecek argümanlar geliştirilecektir. Konu tartışılmaya kapalı olmalıdır. Konu toplumun bu noktadan sonra nasıl bir hukuk sistemi doğrultusunda yaşayacağı ile ilgilidir, konu belki de bağımlılık anlamında son ayakta kalan kurumumuzun ve laiklik anlayışımızın sökülüp elimizden alınmaya çalışılmasıdır.

 

Diğer Haberler