KıbrısKültür SanatManşet

Hasan Çakmak Gururlandırdı

Kıbrıslı yazar Hasan Çakmak dünyanın birçok yerinden aldığı davetler neticesinde sürdürdüğü kültür sanat çalışmaları kapsamında İngiliz Lordlar Kamarası’na davet edildi.

Dünyada elliye yakın ülkede yazmış olduğu kitapları ve Kıbrıs’ı anlatmak için davetlere katılan Hasan Çakmak, 10 Mart 2020 tarihinde İngiliz Lordlar Kamarası’na konuşma yapmak için davet edildi.
Baroness Hussein-Ece (OBE)’nin imzası ve daveti ile İngiliz Parlamentosu’na davet edilen yazar Hasan Çakmak, yazmış olduğu kitapları anlatmasının yanı sıra, “Kıbrıslı Türkler ve Kıbrıs Kültürü” temalı bir konuşma yapacak.
Yazmış olduğu kitaplar nedeniyle dünyanın dört bir yanından yüzlerce ödüle layık görülen Hasan Çakmak’ın kitapları, geçtiğimiz yıl British Library ve American Kongre Kütüphanesi’ne kabul edilmişti.
İngiliz Parlamentosu adına yapılan açıklama söyle:
“İngiliz Parlementosu Lordlar Kamarası’nda yazar Hasan Çakmak onuruna bir etkinlik düzenlendi.
Etkinlik, Baroness Hussein-Ece (OBE)’nin ev sahipliğinde ve Kıbrıslı Sanatçılar Platformu UK grubunun desteği ile düzenlenecektir.
Hasan Çakmak Uluslararası niteliğe sahip Kıbrıslı Türk bir yazar, gazeteci ve araştırmacı olup Kıbrıslı Türklerin kültürel, sosyal ve sanatsal yakın geçmişine ışık tutan nitelikte kitaplar yazmış bir değerdir.
Eserleri kendisine dünyanın çeşitli ülkelerinden ödüller kazandırmış ve birçok kitapları dünyaca ünlü kütüphanelerin kolleksiyonlarına alınmıştır. Örneğin; British Library, Bibliothèque de Genève, American Kongre Kütüphanesi ve Moskova Devlet Kütüphanesi…
Hasan Çakmak etkinlikte kendi çalışmalarına değinmenin yanısıra “Kıbrıs Kültürü ve Kıbrıslı Türkler” temalı bir konuşma yapacaktır.”
Yazar Hasan Çakmak geçtiğimiz günlerde Türkiye’nin İstanbul ve Fas’ın Kazablanka şehirlerinde düzenlenen ödül törenlerinde “Uluslararası Yazar” kategorinde 2 ödüle layık görülmüştü.
Hasan Çakmak’ın son olarak kaleme aldığı seyahatname türündeki YOL isimli kitabı 3. baskısını yaptı.

Kaynak: Kıbrıs postası

Diğer Haberler

Başa dön tuşu