EkonomiGenelKıbrısManşet

Hedef, düşük işsizlik yüksek alım gücü

Ekonomi Bakanı Amcaoğlu, hükümetin ekonomi politikası hakkında açıklamalarda bulundu

Ekonomi Bakanı Amcaoğlu, hükümetin ekonomi politikası hakkında açıklamalarda bulundu

Amcaoğlu, “Enflasyonist Ortamda Türkiye ve KKTC’de Finansal ve Ekonomik Gelişmeler” konulu panelde konuştu

DAÜ Ekonomi bölümünün düzenlediği panelde ülke ekonomisinin geleceği konusu ele alındı

PANELDE KONUŞTU

Ekonomi ve Enerji Bakanı Olgun Amcaoğlu, hükümet olarak işsizlik oranını düşürmek ve tüketicinin alım gücünü artırmak amacında olduklarını belirtti. Amcaoğlu bu açıklamaları, DAÜ’de düzenlenen “Enflasyonist Ortamda Türkiye ve KKTC’de Finansal ve Ekonomik Gelişmeler” konulu panelde yaptı. Amcaoğlu panelde, KKTC’de üretirken işsizlik oranını düşürmek ve tüketicinin alım gücünün korunmasını hedef aldıklarını söyledi. Olgun Amcaoğlu, Güney’den %57 daha ucuza akaryakıt satın alınabilmesi için imkân yarattıklarını, asgari ücreti 514 dolardan %92 artışla 904 doların üzerine yükselterek alım gücünü koruduklarını savundu.

“İSTİHDAMI 138 BİNE YÜKSELTTİK”

Bakan Amcaoğlu, 88 bin civarına gerileyen ve 20 bini turizm çalışanı olan istihdamı yeniden 138 bin seviyesine yükselttiklerini, dönem dönem sosyal güvenlik fonu desteğini ihtiyaçlı sektörlere kanalize ettiklerini ifade etti. Amcaoğlu, enerji ihtiyacının giderilmesi için 800 MW gücünde ek bir güç kapasitesi kurulması için çaba sarf ettiklerini, kablo ile elektrik dahil enerji projelerinin 2030’a kadar tamamlanmasını hedef aldıklarını söyledi.

KARABORSA ORTADAN KALKTI

Olgun Amcaoğlu, soru cevap kısmında Prof. Dr. Hasan Güngör’ün, “Kuzu etine tavan fiyat uygulamasının nedeni” ile ilgili sorusuna şu yanıtı verdi: “Kimseye ceza yazılmamıştır. Ocak, Şubat, Mart aylarında ortalama aylık 4 bin 400 adet yapılan canlı hayvan kesimi Nisan ayında 11 bin 750’ye çıktı. Karaborsayı ortadan kaldırmak için bu yöntem başarılı olmuştur.”

PLANLI NÜFUS

Prof. Dr. Mete Feridun’un “Nüfus büyüdükçe, ekonomiyi büyük ölçüde düşünmemiz söz konusudur. Bu nasıl çelişki, büyük nüfus değil, planlı nüfus denmeliydi” sözüne karşılık Amcaoğlu, 3.1 milyon kara kapısı geçişi bilgileri olduğunu, buna göre ithalattaki büyümeye paralel olarak yakıt ithalatında tedbirler aldıklarını söyledi.

ELEKTRONİK ETİKET DENETİMİ

Dr. Fatma Kınış da gıda enflasyonuna paralel, enflasyon sıkıntısına işaret ederek, “pratik olarak bu konuya nasıl yaklaşmalıdır?” sorusunu yöneltti. Amcaoğlu, “gıda, yakıt ve enerji kaynaklı enflasyon vardır. Denetim mekanizmasını devreye koyup, 30’a yakın büyük market denetimine başlanacaktır. Elektronik etiket denetimi için hazırlıklar yapılmış ve 150 başlık altında güncel denetim yapabilecektir” dedi.

Diğer Haberler