KıbrısManşetSiyaset

Her şeye rağmen…

40 yılın kabuklaşmış kangrene dönmüş yapısal sorunlarını çözecek ve toplumu hak ettiği insanca yaşama arzusunu yerine getirecek dinamik halkın kendisidir. Dolayısıyla halkın yapacağı siyasi tercihler bu akıbetin belirleyicisi olacaktır. Zira bu sorunların her biri siyasi çözüm bekleyen sorunlardır

Farklı partilerden çok sayıda arkadaşlarım ve , dostlarım  aday oldular. Öncelikle hepsine başarılar diliyorum. Bu dost ve arkadaşlarımın içinde gerçekten bu ülkeye fayda sağlayacak dürüst, tertemiz, çalışkan çok sayıda insan var. Çok net ki ülkemiz adına güzel işler yapabileceklerini düşünerek bu yola girdiler.

Mevcut sistem ve şartlar içinde bu dağınık yapımızla arzu edilen sonuçlara Meclise girerek veya girmeye çalışarak ulaşamayacakları gerçeği ile elbette yüzleşmemiz gerekiyor.  Zira yürünen yol, izlenen rota mevcut kaotik sistemin ta kendisidir. Böyle bir ahval içinde hedeflenen çağdaş, laik, adil, bağımsız, eğitimde fırsat eşitliğinin olduğu, gelir adaletinin sağlandığı özgür, evrensel değerlere bağlı bir ülke tesis etmek açıkçası pek de mümkün görünmüyor. Zira 40 yılın bozuk düzenini meşru kabul ederek yeni bir başlangıç yapacaklar mışcasına girilen bu seçimin de öncekilerden farklı olmadığını hepimiz aslında biliyoruz. Buna rağmen ise her seçim bir umut diyerek sandıklara gidiyoruz.

Ha gitmeyen yok mu?

Elbette var.

Kendilerine göre doğru kabul ettikleri gerekçelerle sandıklara gitmeyen, oyunu kullanmayan birçok insan da var.

Bu kez de böyle olacak.

Hatta geçmiş yıllara nazaran sandığa gitmeyen seçmen sayısının çok daha fazla olacağı kuvvetle muhtemeldir.

Bu da onların tercihi ve elbette onların bu tercihlerine saygı duyuyorum.

Hoş herkesin duyması gerekiyor.

Dolayısıyla seçimi boykot edeceğini duyuran kişileri sorgulamak ve hatta zaman zaman dozu artırarak sanki bir suç işliyorlar mış gibi tavır almak yerine bu insanları bu noktaya iten nedenlere bakılması gerektiğine inanıyorum.

Zaten bunu önyargısız yapmayı başarabildiğimiz oranda birçok sorunun cevabı da kendiliğinden gelecektir.

Bugün ülkemizde ciddi sıkıntılar vardır.

Bu sıkıntılardan mütevellit  hepimizin mustarip olduğu ve bizler için yaşamsal öneme haiz olduğunu göz önüne alarak şunu belki ifade etmekte yarar vardır.

40 yılın kabuklaşmış kangrene dönmüş yapısal sorunlarını çözecek ve toplumu hak ettiği insanca yaşama arzusunu yerine getirecek dinamik halkın kendisidir. Dolayısıyla halkın yapacağı siyasi tercihler bu akıbetin belirleyicisi olacaktır. Zira bu sorunların her biri siyasi çözüm bekleyen sorunlardır.

Ve elbette yapacağımız tercihlerle  doğru siyasetçileri ortaya çıkarmak zorundayız..

Diğer Haberler