GenelKıbrısManşet

“Hükümete destek veriyor olmak, doğruya doğru yanlışa yanlış demeye engel değil.”

 

DP Lefkoşa Milletvekili Hasan Tosunoğlu, kendisini matematiksel denklemdeki bir sayıdan ibaret görmediğini belirterek “doğruya doğru, yanlışa yanlış demeye devam edeceğim” dedi.
Siyasal istikrar ve hükümetin devamı için sorumlulukla hareket ettiğini ifade eden Tosunoğlu, bu durumun yanlış gördüğü şeyleri seslendirmeyeceği anlamına gelmediğini söyledi.
BRT’de Aziz Karaaziz’in konuğu olan Tosunoğlu, ekonomi alanında yapılması gereken çok iş olduğunu ve bunun için ortak akılla hareket edilmesi gerektiğini kaydederek şunları ekledi:
“Hükümete destek veriyor olmamız, doğruya doğru yanlışa yanlış dememize engel olmamalı. Ben vicdanımın ve toplumumun sesini dinlemeye devam edeceğim. Kendimi hiçbir zaman matematiksel denklemdeki bir sayıdan ibaret görmedim. Hükümetin başarısı için birlikte çalışmalı, ortak akılla hareket etmeliyiz. Örneğin hükümet programında partilerin 15 günde bir ekonomi konularını ele almak üzere buluşacağı yazmaktadır. Maalesef bu yapılmıyor. Ortak akıl istemiyor hiç kimse. Umarım her şey gözden geçirilir ve bundan böyle ortak akılla hareket edilir.”

ASIL OLAN PAHALILIĞI ÖNLEMEK
Ekonomik sorunlara bağlı olarak toplumun dar gelirli kesiminin zor günler geçirdiğini ifade eden Tosunoğlu, hayat pahalılığını önleyecek çalışmalar yapılması gerektiğini kaydetti. Ücret ve maaşlarda artış yapmakla yetinen bir anlayışın başarı şansı olmadığını söyleyen Tosunoğlu şöyle konuştu:
“Asgari ücreti artırmak gerektiği ortada. Bu ücretle mevcut koşullarda iyi bir yaşam standardı tutturmak mümkün değil. Fakat bir yandan da hayat pahalılığını azaltacak önlemeler almalıyız. Önemli olan pahalılığı önlemektir. Eğer bu başarılamazsa hiçbir maaş ve ücret artışı kalıcı çözüm olmayacaktır. Fiyatlar dengede tutulmadığı takdirde bu durum sürdürülebilir olmayacaktır.”

SORUN ÜRETİMDEN KOPMAK
Üretimin desteklenmesinin hayati öneme sahip olduğunu belirten Hasan Tosunoğlu “en önemli sorun üretimden kopmamızdır, sorunların ana kaynağı burasıdır” ifadesini kullandı.
Tosunoğlu, kooperatiflerin Kıbrıs Türk kültürünün önemli bir parçası olduğunu anımsatarak, bugünlerde bu ruhu yeniden yaşatmaya ihtiyaç olduğunu vurguladı. Kooperatiflerin siyasal etkilerden uzak tutularak toplumsal dayanışmaya katkı sunmasının önünü açmak gerektiğini belirten Tosunoğlu şöyle devam etti:
“Kooperatifler toplumca en zor günlerimizdeki tutunacak dalımızdı. 1974’e kadar toplumsal direnç sağlayan en önemli unsurlardı. Maalesef 1974’ten sonra siyasi kıskanç altına alındı. Buraları siyasi atama yerleri olarak görülmeye başlandı. Özünden ve ilkelerinden saptırıldı. Regülasyon görevini yapamaz hale getirildi. Bugün sağlıklı bir dönüşüm sağlayarak, kooperatifleri topluma yeniden kazandırmalıyız. Bu aynı zamanda sosyal devlet anlayışının bir gereğidir.”

ÖZERKLİK ŞART
Kooperatiflerde özerkliği sağlamanın esas olduğunu vurgulayan Tosunoğlu, bu konuda hükümetin nasıl bir yaklaşıma sahip olduğunun sorulması üzerine, hafta içinde Başbakan Ünal Üstel’i ziyaret ederek bu görüşünü bir kez daha paylaşacağını belirtti ve “hükümette de bu anlayışın olmasını temenni ediyorum” dedi.
Geçmişte kooperatiflerle ilgili çeşitli görevlerde bulunduğunu ifade eden Tosunoğlu, Binboğa Kooperatifi Yönetim Kurulu Başkanı olduğu dönemde harnuptan katma değer sağlayacak gelişmiş bir üretim tesisi kurduklarını anımsattı. “Bu binayı geçtiğimiz günlerde yıktıklarını öğrendiğimde büyük bir üzüntü duydum” diyen Tosunoğlu, “trajikomik” olarak tanımladığı bu durumu, zihniyetteki değişimin acı bir örneği olarak nitelendirdi. “Bu yıl harnup dalında kaldı” diyen Tosunoğlu, harnup ve zeytin konusunda yeni politikalara ihtiyaç olduğunu kaydetti.

NARH ÇARE DEĞİL
Hasan Tosunoğlu et fiyatları konusundaki bir soruya karşılık, narh uygulamasının doğru olmadığını, bu konuda yapılması gereken doğru işin üretim kapasitesini artırmak ve üretim maliyetlerini düşürmek olduğunu vurguladı. “Üreticiyi ve toplumu hayvan yemi konusunda birkaç tüccarın kaderine teslim ettik” ifadesini kullanan Tosunoğlu, üreticilerin kooperatifler aracılığıyla daha ucuz ve daha kaliteli yem ithal edebilmesi gerektiğini kaydetti.
“Hayvancılık geçmişte ihraç kalemlerimiz arasında yer alıyordu. Arap ülkelerine hayvan satıyorduk” diyen Tosunoğlu “şimdilerde nerelerden nerelere geldiğimizi görmek gerçekten üzüntü verici” diye konuştu.

Diğer Haberler