DünyaGenel

İki ay önce talebe yetişemiyorlardı, şimdi…

Türkiye'ye uçuş yasağının uygulandığı dönemde rezervasyon patlaması yaşayan Rusya'nın tatil bölgelerinde şimdi yaprak dökümü yaşanıyor.

Türkiye ve Mısır uçuşlarına yasakların kalkmasıyla tatil seçeneklerinin arttığı Rusya’da, ülke içi tur paketlerine olan talebin yüzde 23 oranlarında düştüğü bildirildi.

Çevrimiçi tur operatörü Level.Travel tarafından yapılan açıklamada, geçtiğimiz hafta Rusya içindeki turlara olan taleplerde yüzde 23 düşüş gözlemlendiği, iç turizmde ortalama tur paketi maliyetlerinin de 43 bin rubleye indiği ifade edildi.

Bu düşüşün birçok nedenin bir araya gelmesiyle ortaya çıktığını vurgulayan Level.Travel uzmanları, son zamanlarda Kırım’da yaşanan doğal afetlerle birlikte hava durumunun da bozulduğunu ifade ederken, Krasnodar Bölgesinde getirilen COVID-19 kısıtlamalarının ve aşı zorunluluğunun talepleri büyük ölçüde zayıflattığını belirtti.

Aynı zamanda Mısır tatil beldelerine direk uçuşların başlamasının da iç turizm taleplerini düşürdüğüne vurgu yapan tur operatörü, Rusların Türkiye ve Mısır seyahatlerine daha fazla ilgi duyduğunu iletti.

Rus turistlerin Antalya ile birlikte özellikle Mısır’ın Hurgada ve Şarm El-Şeyh tatil beldelerine direk uçuşlu tur satın alma fırsatını uzun zamandır beklediğini vurgulayan uzmanlar, öte yandan Türk tatil beldelerine olan talebin artmaya devam ettiğinin de altını çizdi.

Level. Travel temsilcileri, Türkiye’ye taleplerin istikralı bir şekilde yükseldiğini ve son iki hafta içinde taleplerde yüzde 20 oranında artış gözlemlediklerini ifade ederek aynı zamanda Türkiye tur paketlerinin ortalama maliyetlerinin 109 bin rubleyle aynı seviyede kaldığını da sözlerine ekledi.

Diğer Haberler