GenelKıbrısManşet

İsias Otel’in sahibi Bozkurt: Katil değilim…

Türkiye’deki 6 Şubat depreminde yerle bir olan Adıyaman’daki Grand İsias Otel ile ilgili duruşmanın üçüncüsü Adıyaman Adliye Sarayı’nda başladı.

Türkiye’deki 6 Şubat depreminde yerle bir olan Adıyaman’daki Grand İsias Otel ile ilgili duruşmanın üçüncüsü Adıyaman Adliye Sarayı’nda başladı.

Voleybol şampiyonası için bu otelde konaklayan Şampiyon Meleklerimiz ile birlikte 72 kişiye mezar olan otele hayat verenlerin yargılanmasına devam ediliyor.

Ailelerle birlikte Başbakan Ünal Üstel, ana muhalefet CTP Genel Başkanı Tufan Erhürman, Başbakan Yardımcısı ve Turizm Bakanı Fikri Ataoğlu, İçişleri Bakanı Dursun Oğuz, Milli Eğitim Bakanı Nazım Çavuşoğlu, Meclis Deprem Komitesi üyesi milletvekilleri ve Barolar Birliği Başkanı Hasan Esendağlı’nın da hazır bulunduğu duruşma başladı.

Aileler zanlıların olası kast ile yargılanmasını talep ediyor…

Mahkemeden notlar…

Duruşma başlangıcında yargıç, davacı olan Şampiyon Meleklerin ve rehberlerin ailelerine ‘eklemek istediğiniz bir şey var mı?’ şeklinde bir soru yöneltti.

Ailelerden Pervin Aksoy İpekçioğlu söz aldı ve Gazi Üniversitesi raporuna göre serbest bırakılan Halil Bağcı ile Efe Bozkurt’un tutuklu yargılanmasını talep etti.

İpekçioğlu, mahkemenin bir önceki duruşmada Gazi Üniversite raporu yerine başka bir üniversiteden rapor istediğine dikkat çekti.

İpekçioğlu, yapı ruhsatı verilmesinin iki taraflı işlem olduğunu ama bu iki taraflı işleme rağmen Gazi raporunun tek tarafı suçsuz gösterdiğine vurgu yaptı.

İpekçioğlu, iki zanlının da tutuklu yargılanmasını talep etti.

Söz avukatlarımızın…

Duruşmada avukatlarımız söz aldı.

Bu çerçevede, KKTC devletinin bağımsızlığının tanınması adına milli sporcuların önemli olduğuna işaret edilerek, Şampiyon Meleklerin tanınma için mücadele eden sporcular olduğunu ve soruşturmanın bu açıdan da ele alınması gerektiği bildirildi.

Serbest bırakılan Halil Bağcı’nın yeniden tutuklu yargılanması talep edildi.

Sanıkların lehine gelişen hiçbir durumun olmadığını ve tahliye edilmelerinin mümkün olmaması gerektiği vurgulanarak, tutukluklarının devam etmesi talep edildi.

Efe Bozkurt’un otel yapımı sürecinde ‘bebek’ olduğunu ifade etmesine de dikkat çeken avukatlarımız, Efe Bozkurt’un ifadesinin doğru olduğunu ancak Yönetim Kurulu üyesi olarak görev yaptığı ifade edildi.

Hasan Aslan’ın da tutuklanması talep edildi, tutuklanmayacak ise gerekçesinin açıklanması gerektiği belirtildi.

Gazi Üniversitesi raporuna göre, tahliye edilen zanlıların tutuklanarak, cezaevine gönderilmesi gerektiği bildirildi.

Belediye yetkililerinin de kağıt üzerinde onay vermek ve denetim noktasında da ‘bilinçli taksirle’ sorumlu tutulmaları için talepte bulunuldu.

Otel sahibi Bozkurt: Suçlamaları reddediyorum, ben katil değilim

Avukatlarımızın ardından İsias Otel’in sahibi Ahmet Bozkurt söz alarak, suçlamaları bir kez daha reddetti, “Ben katil değilim” dedi.

Depremde yaklaşık 850 bin konut yıkıldığını söyleyen Bozkurt, “Otelimi yaptıracağım zaman 8 kat izinli olmasına rağmen 13 kata göre istedim. Ben hiçbir masraftan kaçınmadım. 13 katı taşıyacak bir proje hazırlattım maliyetine rağmen. Uygulamaya geçince hiçbir masraftan kaçınmadım. Mühendislerime masraftan kaçınmayın dedim” ifadelerini kullandı.

Yargıç, Bozkurt’un sözünü keserek, “Önceki savunmandan farklı söyleyeceğiniz bir şey var mı?” diye sordu.

Bozkurt, “Kaçacağım iddia ediliyor… Kaçmam. Suçsuz insan kaçmaz. Kıbrıs’ta savaşa katıldım ben” yanıtını verdi.

Yargıç, Bozkurt’a ‘son cümlen var mı?’ diye sordu, Bozkurt ise “Biz mal sahibiyiz, otelimi en sağlam malzemeyle yaptım” dedi.

Mehmet Fatih Bozkurt: Tahliyemi talep ediyorum

Babasının ardından savunma yapan Mehmet Fatih Bozkurt ise, “Yetkili olmadığımı hiçbir zaman ifade etmedim. Yüzde 5 hisse ile Yönetim Kurulu üyesi; 2016’da da tek başına imza yetkilisi oldum” diye konuştu.

Yargıç, “Bunları biliyoruz” demesinin ardından Bozkurt, “1993-1995 yıllarında ben yoktum, Kıbrıs’ta öğrenciydim. Babamın o dönem yaptığı işlere itimat ediyorum. Babam sorumluluklarını yerine getirerek kaba inşaatı bitirdi” dedi.

Yargıç, “Farklı söyleyeceğin bir şey var mı?” diye sormasıyla birlikte Bozkurt, “Ben Yönetim Kurulundayım ama işletmenin içinde değildim. Bir işletmede iki patron olmaz. İhtiyaç olduğunda o günün şartlarında imza attım” ifadelerini kullandı.

Yargıç, yeniden “Beni anlıyor musun? Bunları zaten önceki savunmalarında da söyledin. Farklı söyleyeceğin bir şey var mı?” diye sordu.

Bozkurt ise hakkındaki suçlamaları reddetti ve tahliyesini talep etti.

KAYNAK: KIBRIS GAZETESİ

Diğer Haberler