DünyaGenelManşet

İsrail: Hamas Biden teklifinin genel hatlarına dönene kadar müzakere yok

İsrail Yayın Kurumu'nun bilgi sahibi bir kaynağa dayandırdığı haberine göre İsrail heyeti, Hamas ABD Başkanı Joe Biden tarafından ortaya konan ana hatlara geri dönmeye hazır olduğunu açıklayana kadar müzakerelere gitmeyecek.

Haberde ayrıca ismi açıklanmayan bir siyasi kaynağın, ABD, Mısır ve Katar’ın anlaşmanın ana hatlarında önemli değişiklikler yapılması yönündeki taleplerinden geri adım atması için Hamas’a baskı yaptığını söylediği aktarıldı.

Geçtiğimiz ay Biden, Gazze’deki savaşı sona erdirmek için üç aşamalı bir plan açıkladı; ilk aşamanın altı hafta süreceği belirtilen bu plan “tam ve kapsamlı” bir ateşkes, İsrail güçlerinin Gazze Şeridi’ndeki nüfusun yoğun olduğu bölgelerden çekilmesi ve yüzlerce Filistinli mahkûmun serbest bırakılması karşılığında gözaltındaki kadınların, yaşlıların ve yaralıların serbest bırakılmasını içeriyordu.

ABD Başkanı’na göre bu aşamada Filistinliler Şerit genelindeki evlerine dönecek ve insani yardım miktarı günde 600 tıra çıkacak.

İlk aşama aynı zamanda, İsrail ile Hamas arasında tüm rehinelerin serbest bırakılması ve İsrail’in Gazze Şeridi’nden tamamen çekilmesini içerecek bir sonraki aşamaya geçmek için yapılan görüşmeleri de içeriyor.

Diğer Haberler