EkonomiManşet

İsviçre Merkez Bankası’ndan 50 baz puanlık artış kararı

İsviçre Merkez Bankası, Fed'in faizleri 75 baz puan artırmasından sonra sürpriz bir kararla 50 baz puanlık artış kararı aldı.

İsviçre Merkez Bankası, Fed’in faizleri 75 baz puan artırmasından sonra sürpriz bir kararla 50 baz puanlık artış kararı aldı.

İsviçre Merkez Bankası (SNB) yetkililerin artan enflasyonun kontrolden çıkabileceği endişesiyle sürpriz bir şekilde faiz artırma kararı aldı.

Banka rekor düşüklükteki politika faizini 50 baz puan artırarak eksi yüzde 0.25’e çekti. Böylelikle banka 2007 yılından beri ilk faiz artışı kararını aldı.

SNB açıklamasında daha fazla sıkılaştırma adımı gerekebileceği belirtildi. Açıklamada, “Enflasyonu istikrara kavuşturmak için öngörülebilir gelecekte SNB politika faizinde daha fazla artışın gerekli olacağı göz ardı edilemez” denildi.

Sürpriz artış hamlesi SNB’nin enflasyon görünümündeki değişimle birlikte ve Fed’in enflasyonla mücadelesini yoğunlaştırmak için 75 baz puanlık artış kararından sonra geldi.

Bankanın Mart ayında yaptığı tahmin bu yıl için yüzde 2.1, 2023 ve 2024 için ise 0.9 idi. Revize sonrası ise enflasyon tahmini bu yıl için yüzde 2.8, 2023 için 1.9 ve 2024 için ise 1.6 olarak gerçekleşti.

SNB’nin artış kararı sonrası İsviçre frangı yüzde 2’nin üzerinde değer kazandı. SNB Başkanı Jordan da frangın zayıflaması durumunda döviz satışını ele alabileceklerini açıkladı.

Karar, yatırımcıları ve ekonomistleri önceden ayrıştırmıştı, finansal piyasalar ana oranda bir artış fiyatlandırdı, ancak tahminciler herhangi bir değişiklik beklemiyorlardı.

 

Diğer Haberler