DünyaGenelManşetSağlık

İtiraf gibi geri adım: Kovid aşılarını tüm dünyadan geri çekiyor

AstraZeneca, Britanya'da 80 ölümle bağlantılı nadir ve tehlikeli yan etkinin mahkeme belgelerinde kabul edilmesinin ardından Kovid aşısını dünya çapında geri çekme kararı aldı

AstraZeneca, Britanya’da 80 ölümle bağlantılı nadir ve tehlikeli yan etkinin mahkeme belgelerinde kabul edilmesinin ardından Kovid aşısını dünya çapında geri çekme kararı aldı

İlaç endüstrisinin en büyük aktörlerinden biri olan AstraZeneca Yüksek Mahkeme’de görülen bir davada 50’den fazla mağdur ve yakınları tarafından dava edildi. İngiliz basınında yer alan haberlere göre mahkeme kayıtlarında Kovid-19 aşısının ‘nadir ancak tehlikeli yan etkileri olduğunu’ kabul ederek, aşıyı dünya çapında geri çekme kararı aldı.

Oxford Üniversitesi tarafından geliştirilen aşı, şirketin bugün yürürlüğe giren ‘pazarlama iznini’ gönüllü olarak geri çekmesinin ardından artık Avrupa Birliği’nde kullanılamayacak.

Aşının geri çekilmesine yönelik benzer başvurular, İngiltere dahil daha önce onay veren diğer ülkelerde de yapılacak. Aşının geri çekilmesine ilişkin başvurunun 5 Mart’ta yapıldığı ve 7 Mayıs’ta yürürlüğe girdiği belirtildi.

Avustralya Tedavi Ürünleri Otoritesi, Nisan 2023’te aşının kullanımını durdurmuştu.

Bir dönem ‘İngiliz bilimi için bir zafer’ olarak müjdelenen aşı, son aylarda pıhtı atması ve kanda düşük trombosit sayılarına neden olan çok nadir bir yan etki nedeniyle yoğun incelemeye alınmıştı.

Şirket, Şubat ayında yaptığı açıklamada aşının çok nadir durumlarda Trombositopeni Sendromu ile Tromboz’a neden olabileceğini itiraf etti; bu sendrom Britanya’da 80’den fazla ölümün yanı sıra yüzlerce ciddi yaralanmayla ilişkilendirildi.

Mağdur olduğu iddia edilen 50’den fazla kişi ve yakını şu anda şirketle Yüksek Mahkeme’de hukuk mücadelesi veriyor.

Öte yandan AstraZeneca, aşının geri çekilmesi kararının bu davayla ilgili olduğunu reddediyor ve aşının ticari nedenlerle piyasadan kaldırıldığını öne sürüyor.

Şirket, mahkeme belgelerinde yer alan Vaxzevria adlı aşının artık üretilmediğini ve/veya tedarik edilmediğini, yerini daha yeni varyantlarla mücadele eden güncellenmiş aşıların aldığını söyledi.

AstraZeneca, Daily Telegraph’a yaptığı açıklamada şunları söyledi:

“Vaxzevria’nın küresel salgını sona erdirmede oynadığı rolden inanılmaz derecede gurur duyuyoruz. Bağımsız tahminlere göre, yalnızca kullanımın ilk yılında 6,5 milyondan fazla hayat kurtarıldı ve dünya çapında üç milyardan fazla doz tedarik edildi. Çabalarımız dünyanın dört bir yanındaki hükümetler tarafından takdir ediliyor ve yaygın olarak küresel salgını sona erdirmenin kritik bir bileşeni olarak kabul ediliyor. O zamandan bu yana birden fazla varyantlı Kovid-19 aşısı geliştirildiğinden, mevcut güncellenmiş aşılarda fazlalık var.

Bu, artık üretilmeyen veya tedarik edilmeyen Vaxzevria’ya olan talebin azalmasına yol açtı. Bu nedenle AstraZeneca, Vaxzevria’nın Avrupa’daki pazarlama izinlerinin geri çekilmesini başlatma kararı aldı.

Bu bölümü tamamlamak ve Kovid-19 salgınına önemli katkı sağlamak için artık düzenleyici kurumlar ve ortaklarımızla birlikte ileriye dönük net bir yol üzerinde birlikte çalışacağız.”

Diğer Haberler

Göz Atın
Kapalı