KıbrısManşetSpor

Judo yıldızı Açelya Toprak Commonwealth oyunlarında yarıştı

KIBRIS Türk asıllı sporcumuz Açelya Toprak gururlandırmaya devam ediyor. İngiltere’nin Birmingham şehrinde düzenlenen İngiliz Milletler Toplumluluğa (Commonwealth) oyunlarında, yetenekli yıldız Açelya Toprak da 1 Ağustos Pazartesi günü yarıştı.

KIBRIS Türk asıllı sporcumuz Açelya Toprak gururlandırmaya devam ediyor. İngiltere’nin Birmingham şehrinde düzenlenen İngiliz Milletler Toplumluluğa (Commonwealth) oyunlarında, yetenekli yıldız Açelya Toprak da 1 Ağustos Pazartesi günü yarıştı.

1998 doğumlu olan Açelya Toprak, Birleşik Krallık adına uluslararası alanda mücadele eden bir judocudur. Avrupa küçük gümüş madalyalı Açelya Toprak, önünde parlak bir gelecek olan olağanüstü bir yetenek. 24 yaşındaki oyuncu, 2017’de gümüş madalyasını kazandı ve o zamandan beri güçlenerek, 2022 Avrupa Şampiyonasında değerli bir deneyim kazandı.

4 YAŞINDAYKEN JUDO İLE TANIŞTI

Commonwealth Games ile yeni başarılara imza atan Açelya Toprak, Londra Gazete’ye konuşarak judo alanında yolculuğu nasıl başladığını bizimle paylaştı. 4 yaşında abisi ve ablasına imrenerek judo’ya başladığını belirterek şöyle devam etti:

‘‘Henüz 4 yaşındayken güney doğru Londra’da bulunan bir kulüpte judo ’ya başladım. Abim ve ablamı izleyerek heveslenmiştim ve üçümüzün arasında bir tek ben judo ile devam ettim.18 yaşında Londra’da taşınıp şehir dışında bulunan eğitim alanında yaşamaya başladım. Gerek yurt içi ve yurt dışı yarışmalarına sürekli katılıyorum. Hayatımda ilk kez Commonwealth oyunlarına katıldım. Bu benim için büyük bir gurur.’’

Genç Avrupa gümüş madalyalı unvanına sahip olan Toprak, dünya genelinde birçok yarışmalarda yarışıp başarılı sonuçlar elde etti.

AKTİF OLUN VE KENDİNİZİ GELİŞTİRİN

Londra Gazete özel açıklamalarda bulunan Toprak, özellikle Londra’da artan gençlik suçları ve kötü alışkanlıklara değindi. Kendinden örnek gösteren Toprak, şu ifadeleri kullandı:

‘‘Londra’da Lewisham bölgesinde yaşıyordum, annem ve babam küçüklüğümden beri beni farklı spor aktivitelere dâhil olmam için çaba içindeydiler. Lewisham iyi bir bölge değildi ve sokakta olmak içinde zamanım yoktu çünkü sürekler spor aktivitelerine katılıyordum. Kötü arkadaşlardan veya alışkanlıklardan uzak durmak için hayatımda spor vardı her zaman, yüzme, koşu, judo ve futbol gibi sporlarla meşguldüm. Benim gençlere tavsiyem, aktif olun ve hoşlandığınız spor ile devam edin, kendinizi geliştirin. Judo stresten kurtulmanın bir yolu benim için hata, kendimi hem bedensel hem de ruhsal açıdan çok iyi hissediyorum. Eskiden 15 yaşındayken, haftanın iki günü uzak bir alanda eğitim için gitmek zorundaydım. Gecenin 11’inde treni kullanmak zorundaydım eve dönmek için ama hiç korkmuyordum. Judo sayesinde kendime özgüvenim vardı çünkü kendimi koruyabileceğimi biliyordum.’’

SPORCU AİLENİN KIZI

Kıbrıs ve Londra spor camiasının yakından tanıdığı rekortmen atlet amcası Asım Dilaver, yine atlet ve futbolcu diğer amcası Mehmet Dilaver’in yeğeni olan Açelya Toprak’ın babası da İstanbul Anadoluhisarı Spor Akademisi’nin jimnastik ve yüzme bölümlerinden mezun olan Hüseyin Toprak. Londra’da 27 yıldan beri yaşayan Hüseyin Toprak, daha önce Londra Gazete yaptığı açıklamada kızının büyük başarılarından gurur duyarken, “O, judo sporuna adeta âşık. Hatta bir ara yüzme sporu da ilgi duymuş ve başarılı da olmuştu. Ama biraz da ablasının da etkisiyle olsa gerek judoda ilerlemeyi tercih etti. Bunu da başardı. Azmi ve çok çalışması sayesinde de bugünlere geldi” dedi.

Diğer Haberler