ManşetSporYaşam

Kan değişimi

Neyse, başkan ya da seyircilerin kâğıt üzerinde yaptığı takım asla yenilmezmiş. İşte, onlar çok bilir ya ve başka kimse de anlamazmış ya bu top işlerinden, hep aynı nakarat, hep aynı kabak, hep aynı bir’türlü olmayan cacık! Çözüm mü? Kan değişimi öncesi diğer organların da çalışma şartlarını kontrol etmek gerekir. Sonrasında kan değişimi şart

Büyük Demokrasi mâlum; Kimileri sürür durum ister, kimileriyse kan değişikliği filân ister. Kimi işkembeden atar, kimiyse yüzde sıfır bilmem kaçla âlem yapar. Neyse, davasıına inandıran kazanacaktır. Yine mâlum, ekonomide de, siyasette de veya spoda da “kan değişikliği” adı altında bir sürü değişiklik yapılmakta. Bu değişiklikler de sporda özellikle antrenör üzerinden dilendiriliyor mâlum!

Fizyolojik açıdan kan değişimi neden yapılır? Kan uyuşmazlığı, kan kirlenmesi, kan yetersizliği gibi durumlarda kanın organizmaya adapte olamadı durumlarda kan değiştirilir. Bu uygulamadaki düşüncenin temelinde ‘bozuk, eksik veya kirlenmiş’ olan kandır. Diğer organların sağlam olduğu ve hiçbir dokuda herhangi bir problemin olmadığı varsayımı hâkimdir. E sistem? Belki de balık hasta değildir ama su kirlidir, kim bilir!

Günah keçisi mi? E o da paralel hikâye; Günah keçisi, suçsuz olduğu halde başkalarının suçunu yüklenen kişi ya da topluluğa verilen isimdir. Günah keçisi kavramına çeşitli toplumlarda değişik zamanlarda rastlanır. Eski Ahit’deki Kefaret Günü ayinlerinde Yahudi kavminin günahlarını simgesel olarak bir erkek keçiye yüklenirdi. Bu keçi kurayla seçilir ve Azazel adlı kötü ruhu yatıştırmak için Yahudi kavmini günahlarından arındırmak üzere Kudüs dışında bir uçurumdan aşağıya atılırdı. Antik Yunanistan’da veba ve benzeri afetleri hafifletmek ya da önleme amacıyla günah keçisi olarak insanlar kullanılırdı. Atinalılar, Thargelia Şenliği’nde bir kadın ve bir erkek seçerler, şölenden sonra bu çifti kentte dolaştırırlır, ince yeşil dallarla dövülür sonra da kent dışına sürülür or’da büyük olasılıkla taşlanırlardı. Böylece kentin bir yıl boyunca kötü talihten korunacağına inanılırdı. İşte, herkesin her haltı yediği, herkesin suç işlediği bi’ortamda zavallı keçicik veya masum insanları öldürerek ‘günahlardan arınma modeli’ var ya, günümüzde de özellikle ‘hakem ve de antrenör’ üzerinden sıkça tekrarlanıyor.

Neyse, başkan ya da seyircilerin kâğıt üzerinde yaptığı takım asla yenilmezmiş. İşte, onlar çok bilir ya ve başka kimse de anlamazmış ya bu top işlerinden, hep aynı nakarat, hep aynı kabak, hep aynı bir’türlü olmayan cacık! Çözüm mü? Kan değişimi öncesi diğer organların da çalışma şartlarını kontrol etmek gerekir. Sonrasında kan değişimi şart.

Diğer Haberler