KıbrısManşet

Kanber: “Açılımlar memnun edici ama bu nüfusla bu yapı dönmez”

KTEZO Başkanı Mahmut Kanber: "binin üzerinde işletme hala kapalı ve ne zaman açılacağı belli değil.  Açık olan işletmelerin de borçları büyüdü"

Kıbrıs Türk Esnaf ve Zanaatkarlar Odası Başkanı Mahmut Kanber, katıldığı programda ülkenin mevcut durumu hakkında değerlendirmelerde bulundu.

Alınması gereken kararların alınmaması sonucunda ülkede sıkıntılı durumlar yaşandığı dile getiren Kanber, 2018 yılındaki devaülasyon olduğu döneme dönmenin en az 5 yıl alacağını belirtti.

Açılımların yapılmasından memnun olduklarını lakin ülkedeki nüfusun da yarısının ülkede bulunmadığını dile getiren Kanber, mevcut nüfusla kapanan işletmelerin yeniden hayata dönemeyeceğinin de altını çizdi.

Kanber’in konu ile ilgili ifadeleri şu şekilde:

“Bir takım açılımlar başlıyor, insanlar heyecanlı. Tüm bunlara rağmen ülkede nüfus yok. Bu nüfusla bu yapı dönmez. Ne işsizliği önleyebiliriz ne de kapanan işletmelerin yeniden hayata dönmesini sağlayabiliriz. Şişirilmiş bir ekonomi yaratıldı. Nüfusun da yarısı yok. Öğrenciler yok, turistler yok. Bunlar üzücü şeyler. Kapalı devre turizm başladı ama çok etki etmedi.  Bizim bu coğrafyadaki diğer ülkelerle beraber anlaşmalar yapmamız lazımdı. Bazı kararları zamanında almadığımız için bugünleri yaşıyoruz. 5 binin üzerinde işletme hala kapalı ve ne zaman açılacağı belli değil.  Açık olan işletmelerin de borçları büyüdü. 2018’in başındaki devalüasyon  olduğu döneme dönmek en az 5 yıl ister. 5 yıl nasıl döndürcez bu işleri. Hangi kazançla bankalara olan yükümlülüklerimizi yerine getirebileceğiz?”

Diğer Haberler