GenelKıbrısManşet

“Katilsiniz”

İsias Otel davasında kendini “katil değilim” diye savunan Ahmet Bozkurt'a tokat gibi cevap:

İsias Otel davasında kendini “katil değilim” diye savunan Ahmet Bozkurt’a tokat gibi cevap:

4.DURUŞMA 22 EKİM’DE

Adıyaman 3. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görüşülen İsias Otel davasının üçüncü duruşması dün yapıldı. 26 Nisan’da Adıyaman 3. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görüşülmüş ve 72 ölü, 8 yaralı olan ana dosya ile 2 yaralının daha olduğu ek dosya birleştirilmişti. Dünkü duruşmada, tutuklu sanıklar Ahmet Bozkurt, Mehmet Fatih Bozkurt, Erdem Yıldız’ın tutukluluk hallerinin devamına; diğer 8 sanığın ise adli kontrol şartıyla tutuksuz yargılanmasına karar verildi. Hakkında soruşturma izni çıkarılan kamu görevlilerinin dosyalarının akıbeti de öğrenilecek. Bir sonraki duruşma 22 Ekim’de saat 10.00’da yapılacak.

BİLİRKİŞİ RAPORU BEKLENECEK

Türkiye’de 6 Şubat 2023’te meydana gelen depremde İsias Otel’de hayatını kaybeden Şampiyon Melekler ve tur rehberleri ile 10 yaralının aileleri yine mahkemede hazır bulundu. Bazıları mahkeme tarafından da dinlendi. Duruşma, ailelerin yanı sıra, Başbakan Ünal Üstel, Ana muhalefet CTP Başkanı Tufan Erhürman, bazı bakanlar ve milletvekilleri tarafından da takip edildi. CHP’li bazı milletvekilleri de mahkemeye gelerek, ailelere destek belirtti. Barolar Birliği Başkanı Hasan Esendağlı duruşma sonrası yaptığı açıklamada, bilirkişi raporu dosyaya girmediği için mahkemenin raporun beklenmesine karar verildiğini ifade ederek, bu raporun hayati öneme haiz olduğunu vurguladı.

“1974’E KATILDIM” İDDİASI

Sanık Ahmet Bozkurt mahkemede, suçlamaları reddederek, kendisinin katil olmadığını, otel sahibi olduğunu söyledi. Bozkurt, “Kaçma ihtimalim olduğu söyleniyor, kaçmam” dedi. 1974’te Kıbrıs Barış Harekatı’na katıldığını iddia eden Bozkurt, suçsuz olduğunu yineleyerek, “Öyle olsa savaştan kaçardım” ifadesini kullandı. Ancak, Bozkurt’un bu iddiasının arkasını doldurmadığı ne zaman ve nerede görev yaptığını söylemediği de dikkati çekerken, “yalan” söylediği intibası oluştu.

KARAKAYA: EVET, KATİLSİNİZ

Şampiyon Melekleri Yaşatma Derneği Başkanı Ruşen Yücesoylu Karakaya ise yaptığı açıklamada, mahkemede katil olmadığını söyleyen Ahmet Bozkurt’a seslenerek, şunları söyledi: “Evet, katilsiniz. Masum değilsin Ahmet Bozkurt. İstediğiniz kadar yalan söyleyin hiçbir işe yaramayacak. 72 canı öldürdünüz hepiniz cezanızı çekeceksiniz.” Duruşmada konuşan acılı annelerden Hülya Fırat Kılıç ise, Ahmet Bozkurt’a “Siz İsias’ın kolonlarını kestiniz ama adaletin kolonlarını katledemeyeceksiniz. Bir katliam yarattınız ama bir hukuk katliamı yaratmayacaksınız” dedi.

Diğer Haberler