KıbrısManşetToplum

KEİ’den mobil santral duyurusu

KEİ Ofisi, KKTC’ye hibe edilen Mobil Elektrik Santrallerinin adaya gelişini sosyal medya hesabından duyurdu ve bilgiler paylaştı.

Türkiye’nin Lefkoşa Büyükelçiliği Kalkınma ve Ekonomik İş Birliği (KEİ) Ofisi, Türkiye Cumhuriyeti tarafından KKTC’ye hibe edilen ve bugün adaya getirilen Mobil Elektrik Santralleri ile ilgili paylaşımda bulundu.

24 Haziran Cuma günü Türkiye Ambarlı Limanı’ndan yola çıkarılan iki adet 25 megawat gücündeki Mobil Elektrik Santrali sabah saatlerinde KKTC’ye gelmişti.

Gazimağusa Limanı’na getirilen Mobil Elektrik Santralleri, Başbakan Ünal Üstel, Başbakan Yardımcısı Turizm Kültür Gençlik ve Çevre Bakanı Fikri Ataoğlu, Maliye Bakanı Sunat Atun’un katıldığı törenle teslim alınmıştı.

Mobil Elektrik Santrallerinin devreye girmesiyle Kıb-Tek’in üretim kapasitesi 50 megavat artarken, KKTC’nin enerji arz güvenliği de yükseleceği bildirilmişti.

KEİ Ofisi tarafından konuyla ilgili duyuruda şu bilgilere yer verildi:

“Teknecik sahasında kurulumu gerçekleşecek olan Treyler Mobil Elektrik Santralleri, acil elektrik enerjisine ihtiyaç duyulması halinde trafoya kolaylıkla bağlanma özelliğine sahip bulunuyor.

Mobil olarak taşınabilen tır dorsesi üzerindeki 25 MWe kurulu güce sahip ünitelerin her birinde, 1 adet güç treyleri (75 ton – 21 metre), 1 adet kontrol treyleri, 1 adet mobil şalt treyleri ve 2 adet yakıt tankeri bulunuyor.

50.000 hanenin anlık elektrik ihtiyacını karşılama kapasitesi bulunan santrallerin, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’ndeki enerji arz açığına katkı sağlaması bekleniyor.

Santrallerin montaj ve devreye alma işlemlerinin, ülkemize geldiği bugünden itibaren bir haftalık sürede tamamlanması öngörülüyor.”

Diğer Haberler