KıbrısManşet

KIB-TEK Genel Müdürü, kesintiler ve elektrik fiyatlarına yönelik açıklama yaptı

Kıbrıs Türk Elektrik Kurumu (KIB-TEK) Genel Müdürü Gürcan Erdoğan, kesintiler ve elektrik fiyatlarına ilişkin önemli açıklamalarda bulundu.

Kıbrıs Türk Elektrik Kurumu (KIB-TEK) Genel Müdürü Gürcan Erdoğan, Kıbrıs Postası TV’de Gökhan Altıner’in sunduğu “Sabah Postası” programına telefonla bağlanarak, kesintiler ve elektrik fiyatlarına ilişkin önemli açıklamalarda bulundu.

KIB-TEK Genel Müdürü Gürcan Erdoğan, “Son yapılan fiyat düzenlemesi, yakıtın tonu 580 Dolar iken yapıldı. O süreçte Dolar kuru da 13,5 TL idi. Geldiğimiz noktada yakıt 785 Dolar ve Dolar da 14 TL’yi geçmiş durumda. Bu ay sonu tekrardan gözden geçriilecek. Yakıt fiyatları şu an düşme eğiliminde. Eğer düşerse, ilave bir düzenlemeye gerek kalmaz” dedi.

“ÜRETİM 290 MW, TÜKETİM 350 MW”

KIB-TEK’in üretim kapasitesinin toplamda 340 MW olduğunu, bazı jeneratörerin bakımda bazılarının ise arızalı olması nedeniyle toplam üretimn 290 MW’lere kadar düştüğünü belirten Erdoğan, “350 MW’lik tüketimi karşılamak için 70 MW’lik açığımız oluşuyor. Bu nedenle de kesintiler yaşanıyor” dedi.

“GÜNEYDEN GELEN ELEKTRİĞİN MİKTARININ GARANTİSİ YOK”

Oluşan açığı dönem dönem Kıbrıs Cumhuriyeti’nden tamamlamaya çalıştıklarını ama gelen elektriğin stabil olmadığını belirten Erdoğan, “Bazen 50, bazen 60 MW elektrik geliyor. Ama bunun garantisi yok” şeklinde konuştu.

“KESİNTİLER SÜRECEK GİBİ GÖRÜNÜYOR”

Elektrik kesintilerinin saat kaçta ve hangi bölgede olacağına ilişkin programı dün akşam itibariyle açıklamaya başladıklarını belirten Erdoğan, “Kesintiler sürecek gibi görünüyor” ifadelerini kullandı.

ZAM… “YAKIT FİYATLARI DÜŞME EĞİLİMİNDE. EĞER DÜŞERSE, İLAVE BİR DÜZENLEMEYE GEREK KALMAZ”

Elektrik birim fiyatlarına yeni bir zammın uygulanıp uygulanmayacağına ilişkin soru üzerine Erdoğan, “Son yapılan fiyat düzenlemesi, yakıtın tonu 580 Dolar iken yapıldı. O süreçte Dolar kuru da 13,5 TL idi. Geldiğimiz noktada yakıt 785 Dolar ve Dolar da 14 TL’yi geçmiş durumda. Bu ay sonu tekrardan gözden geçriilecek. Yakıt fiyatları şu an düşme eğiliminde. Eğer düşerse, ilave bir düzenlemeye gerek kalmaz” dedi.

Diğer Haberler