KıbrısManşet

Kıbrıs Amerikan Üniversitesi’nde “Travma ve Travma Sonrası” temalı seminer düzenlendi

Kıbrıs Amerikan Üniversitesi (KAÜ) Eğitim Fakültesi, Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık Bölümü tarafından “Travma ve Travma Sonrası” isimli seminer düzenlendi

Kıbrıs Amerikan Üniversitesi (KAÜ) Eğitim Fakültesi, Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık Bölümü tarafından “Travma ve Travma Sonrası” isimli seminer düzenlendi. KAÜ Konferans Salonu’nda düzenlenen etkinliğin açılış konuşmasını KAÜ Rektörü Prof. Dr. Gökçe Keçeci gerçekleştirdi. Açılış konuşmasında yakın zamanda Türkiye’de meydana gelen ve toplum üzerinde travmalara yol açan deprem felaketinin altını çizen Prof. Dr. Keçeci “Böyle bir etkinlik ile bizlere travma ile baş etme yöntemlerini gösterecek olan kıymetli hocalarımıza teşekkür ederiz.” dedi.

KAÜ Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık Bölümü tarafından organize edilen seminerde alanında uzman akademisyenler tarafından ölüm, travma, yas ve yeniden başlamak, travmanın psikolojik etkileri, travma sonrası uyum süreci ve travma sonrası büyüme konuları ele alındı.

İlk oturumda KAÜ Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık Bölüm Başkanı Doç. Dr. Demet Karakartal, ölüm, travma, yas ve yeniden başlamak üzerine bilgiler vererek; bu süreçlerin, bebeklik, çocukluk, yetişkinlik ve yaşlılık dönemlerinde nasıl tepkilere yol açtığının altını çizdi.

İkinci oturumda Kıbrıs Sağlık ve Toplum Üniversitesi Psikoloji Bölümü Öğretim Üyesi, Yrd. Doç. Dr. Damla Alkan, travmanın psikolojik etkilerinden bahsederek, travmaların insanlar üzerinde, stres ve kaygı bozukluğuna, güvensizlik, hırçınlık, çekingenlik gibi birçok kişilik bozukluğuna sebebiyet verdiğini vurguladı.

Kıbrıs Amerikan Üniversitesi Öğretim Görevlisi Uzman Psikolog Danışman Çağla Dinçer de travma sonrası uyum sürecinde en önemli unsurun, travmaya sebep olan olay veya durumlar karşısında kendimize zaman tanımamız gerektiğini belirtirken “Herkesin süreci kendine özeldir ve zaman alabilir. Önemli olan onlarla yüzleşmek ve bunu yaparken de muhakkak psikolojik destek ve yardım almaktır.” dedi.

KAÜ Öğretim Görevlisi Uzman Klinik Psikolog Ebru Çorbacı ise travma sonrası büyüme konusuna dikkat çekerek “Travma sonrası çevremizin desteği, duygularımızı dışa vurabilmemiz travma sonrası büyümeyi gösterir.” dedi. Katılımcılara “Bizi öldürmeyen şey güçlendirir mi?” sorusunu yönelten Uzm. Klinik Psk. Çorbacı “Daima bunu düşünerek, yaşanılan her olayın ardından, profesyonel destek alarak hayata daha sıkı bağlanmalıyız.” dedi.

Katılımın yoğun olduğu seminer, izleyicilerin soru ve görüşlerinin alınmasının ardından KAÜ Rektörü Prof. Dr. Gökçe Keçeci ve KAÜ Genel Sekreteri Doç. Dr. Alp Karaca’nın teşekkür belgelerini takdiminin ardından sona erdi.

Diğer Haberler