EkonomiGenelManşetTürkiye

Konut sahipleri Temmuz’u bekliyor

Türkiye’de konutlarda %25’lik zam sınırının gelecek ay kaldırılacağı tahmin ediliyor

Türkiye’de konutlarda %25’lik zam sınırının gelecek ay kaldırılacağı tahmin ediliyor

FAHİŞ KİRALAR NEDENİYLE

Türkiye’de konutlarda %25’lik zam sınırının Temmuz ayında kaldırılmasına kesin gözüyle bakılıyor. Emlakçılar bu karardan sonra boş tutulan evlerin de piyasaya arz edilmesini bekliyor. Türk Borçlar Kanunu’na 8 Haziran 2022’de eklenen geçici madde kapsamında konut kiralarına %25 kira artış zam sınırı getirildi. Kiralarda fahiş zamların önüne geçmek amacıyla getirilen düzenleme 1 Temmuz 2024 tarihine kadar uzatılmıştı.

KİRACI ÇOK, KİRALIK YOK

2 Temmuz’dan sonra piyasaya binlerce kiralık yeni daireler çıkacağına işaret eden emlak çevreleri, piyasada fiyatlar yeni dairelerin arza girmesine göre şekillenecek, artış yönünde yukarıya gidebilir” değerlendirmesinde bulundu. Fiyatların Mayıs’ta %10 geriye gittiğini, ancak şu anda kiralama sezonu olmasıyla %10’un geri alındığını belirten emlakçılar, “Şu anda kiralık yok. Çok fazla kiralık ev arayan var ancak kiralanacak ev yok” diye konuştu.

ENFLASYON ORANINDA

Yeni dönemde konut kira zamlarının tekrar TÜFE oranlarına göre belirlenmesi bekleniyor. %25 sınırlama kaldırıldığında kira artış oranları son 12 aylık enflasyonun ortalaması baz alınarak hesaplanacak. Son 12 aylık enflasyon ortalamasının üzerinde zam yapılamayacak. Emlakçılara göre, kira artışları enflasyon oranlarına göre belirlendiğinde boş bekletilen konutlar da kiraya verilerek konut arzına katılacak.

180 BİN DAVA AÇILDI

Emlakçılar ayrıca, %25 kira zammı sınırlamasına tam olarak uyulmadığını, bu dönemde ev sahibi-kiracı anlaşmazlıklarının arttığını söyledi. Son bir yılda 180 bine yakın dava açıldığı bildirilirken, kiracı ve ev sahibi anlaşmazlıkları nedeniyle adliyelerde yoğunluk oluştu. Bu davalardaki yoğunluk diğer davaları da aksattı.

Diğer Haberler