DünyaEkonomiManşet

Kriz kâhini ismiyle de anılan Roubini ‘karma kriz’ uyarısında bulundu

Ekonomist Roubini, 1970’ler ve küresel finansal kriz karışımı bir kriz beklediğini açıkladı

STAGFLASYON KAPANINA SIKIŞACAKLAR… Ekonomist Nouriel Roubini ‘karma kriz’ uyarısı uyarısında bulunarak, sosyal ve siyasi baskılarla çevrili “Dünyanın bir bombanın üzerinde oturduğunu” söyledi. ‘Kriz kahini’ ismiyle de anılan Roubini, birçok ekonomide resesyon ve finans piyasalarında şoklar yaşanacağını belirtti. Roubini, bir podcast yayınında yaptığı açıklamada, merkez bankalarının enflasyonu dizginlemek için attığı adımlarla dünyanın “stagflasyon kapanına” sıkışacağını belirtti. “Bu sadece başlangıç” diyen Roubini “Gerçek acıyı sonra göreceğiz. Büyük küresel finans kurumlarının çatırdadığını göreceğiz. Yeni bir Lehman etkisi olabilir” diye konuştu.

 

EKONOMİK, FİNANSAL VE JEOPOLİTİK KRİZ… Negatif arz şokları nedeniyle enflasyonun hızlıca düşmeyeceğini belirten Roubini, sonunda 1970’li yıllar ve küresel finansal kriz, karışımı bir döneme girileceğini öngördü. “1970’li yıllarda olduğu gibi enflasyonun yükseldiği, negatif büyüme olduğu bir stagflasyon dönemine gireceğiz. Ancak bu, o dönemdekinden bile kötü olacak. Büyük staglasyonist borç krizi bekliyorum” şeklinde konuştu. Roubini pandeminin olumsuz etkilerinin yanı sıra Ukrayna’daki savaş, Çin’de devam eden sıkıntılar, yaşlanan nüfus, iklim değişikliği gibi risklere de dikkat çekti. Dünyanın sosyal ve siyasi baskılarla çevrili bir “bombanın üzerinde oturduğunu” kaydeden Roubini, “Ve ekonomik, finansal ve jeopolitik kriz bu durumu çok daha kötüleştirecek” dedi.

 

IMF: HENÜZ EN KÖTÜSÜ YAŞANMADI… Uluslararası Para Fonu (IMF), Dünya Ekonomik Görünüm Raporu’nun Ekim sayısını “Geçim Kriziyle Mücadele” başlığıyla yayımlarken, küresel ekonominin bir dizi çalkantılı zorluk yaşadığı vurguladı. Raporda, yüksek enflasyonun, çoğu bölgede sıkılaşan mali koşulların, Rusya’nın Ukrayna’da sürdürdüğü savaşın ve Covid-19 salgınının ekonomik görünüm üzerinde ağır bir baskı oluşturduğu kaydedildi. IMF, küresel ekonomideki zorluklarda “henüz en kötüsünün yaşanmadığını” ve birçok kişi için “2023 yılının durgunluk gibi hissedileceğini” söyledi. IMF’nin raporunda, “Küresel ekonominin gelecekteki sağlığı, kritik olarak para politikasının başarılı bir şekilde ayarlanmasına, Ukrayna’daki savaşın seyrine ve Çin’deki gibi salgınla ilgili arz yönlü daha fazla aksama olasılığına bağlı” denildi.

Diğer Haberler