KıbrısManşet

KTAMS 4 kişilik bir ailenin açlık sınırını açıkladı

Kıbrıs Türk Amme memurları Sendikası (KTAMS), 31 ağustos 2022 itibari ile 4 kişilik bir ailenin açlık sınırı 9 bin 675 TL, asgari ücretle açlık sınırı arasındaki farkın da 1,075 TL’ye (bin 075) çıktığını hesapladı.

Kıbrıs Türk Amme memurları Sendikası (KTAMS), 31 ağustos 2022 itibari ile 4 kişilik bir ailenin açlık sınırı 9 bin 675 TL, asgari ücretle açlık sınırı arasındaki farkın da 1,075 TL’ye (bin 075) çıktığını hesapladı.

 

KTAMS’ın hesaplamasına göre 4 kişilik bir aile sadece sağlıklı beslenebilmek için günde en az 323 TL harcama yapmak zorunda.

 

Sendika, açlık sınırı hesaplamasının, KKTC Sağlık Bakanlığına bağlı Yataklı Tedavi Kurumları Dairesi’nden alınan ve 4 kişilik bir ailenin sağlıklı bir biçimde beslenmesi için gerekli olan beslenme kalıbı ve bu kalıptaki maddelerin İstatistik Kurumu’nca sendikaya gönderilen fiyatlar dikkate alınarak yapıldığını bildirdi.

 

Açıklamada, sendikanın yapmış olduğu çalışmaya göre sağlıklı beslenmek için yetişkin bir kadının yapması gereken zorunlu gıda harcamasının tutarı günlük 81.98 TL, aylık 2 bin 459.40 TL; yetişkin bir erkeğin günlük 86.63, aylık 2 bin 598,90 TL; 15-19 yaş çocuğun günlük 91.79, aylık 2 bin 753.70 TL ve 4-6 yaş çocuğun günlük 62.09 TL, aylık  bin 862.70 TL olduğu kaydedildi.

 

Dört kişilik bir ailenin sağlıklı, dengeli ve yeterli beslenebilmesi için yapması gereken aylık gıda harcaması tutarı toplamının (Açlık Sınırı) 9 bin 675 TL’ye çıktığı belirtilen açıklamada, son yapılan artışa rağmen asgari ücretin yine açlık sınırının bin 075 altında kaldığına dikkat çekildi.

 

ZAMLAR HALKIN BELİNİ BÜKTÜ

 

KTAMS Başkanı Güven Bengihan yapılan yazılı açıklamada yüksek oranlı zamlar halkın adeta belini büktüğüne işaret ederken, şu ifadeleri kullandı:

“İstatistik Kurumunun resmi rakamlarına göre ülkemizde 2022’nin Ağustos ayında %3.31, son iki ayda (Temmuz, Ağustos) %13.62, son 8 ayda %70.38 bir yılda %118.18 enflasyon meydana gelmiştir.

 

Özellikle elektriğe akaryakıta, tüp gaza, ekmeğe, süt ve süt ürünlerine yapılan yüksek oranlı zamlar halkın adeta belini bükmüştür.

 

Sendikalarımızın ısrarlı taleplerine rağmen 2022 yılının ilk altı ayında meydana gelen %56.76 oranındaki hayat pahalılığı asgari ücrete yansıtılmamıştır. Bunun yanında gerekli yasal düzenleme yapılmadığı için asgari ücretten vergi kesilecek olması nedeniyle asgari ücretliler çifte mağduriyet yaşamaktadır. Talebimiz asgari ücrete hayat pahalılığı oranında artış verilebilmesi yönünde yasal düzenlemenin yapılması, asgari ücret belirleme kriterlerinin güncellenmesi ve Asgari Ücret Tesbit Komisyonu’nun yapısının değiştirilmesidir.

 

ÖZEL PATRONLARIN İNSAFINA TERK EDİLMEMELİ

 

Ayrıca özel sektör çalışanlarının patronların insafına terk edilerek sömürülmesinin önüne geçilmesi için özel sektöre sendikalaşmayı sağlayacak yasal düzenleme bir an önce meclise gönderilmelidir.

 

Diğer yandan vergi dilimlerinin açılmaması ve kişisel muafiyetlerin ve özel indirimlerin güncellenmemesi nedeniyle Göç Yasası diye nitelediğimiz 47/2010 sayılı yasa kapsamında istihdam edilen kamu görevlileri de maaşlar açısından büyük mağduriyet yaşamaktadır.

 

Bu mağduriyetin ortadan kaldırılması için belirlenecek takvim çerçevesinde yapılacak artışlarla maaşlar eşitlenmelidir.”

Diğer Haberler