DünyaEkonomiGenelManşet

Küresel piyasalarda Credit Suisse krizi

Credit Suisse Group AG’nin büyük hissedarlarından birinin bankaya daha fazla yatırım yapmayı ‘kesin şekilde’ reddetmesi, banka yönetiminin güveni tesis etmekte zorlanmasına ve ABD’den Avrupa’ya finansal piyasaların çalkalanmasına neden oldu. Credit Suisse’in İsviçre Merkez Bankası’ndan “likiditesini güçlendirmek için” kredi sağlamasının ardından ise piyasalarda bir miktar toparlanma gözlendi.

Geçen yılın sonlarında Credit Suisse’in en büyük hissedarı haline gelen Saudi National Bank’in Yönetim Kurulu Başkanı Ammar Al Hudari, Çarşamba günü Bloomberg TV’ye verdiği röportajda, Credit Suisse’deki paylarını yüzde 10’un hemen altında bulunan mevcut seviyesinden yükseltmeyeceklerini söyledi.

Al Hudari, Credit Suisse’in likidite ihtiyacı duyması halinde bankasının ilave enjeksiyonlara sıcak bakıp bakmadığının sorulması üzerine, “Regülasyonlar ve yasal nedenler ve bunların dışındaki birçok sebepten dolayı, kesinlikle hayır” yanıtını verdi.

Bu açıklamalar sonrası Credit Suisse’in kredi marjları yükseldi, tahvilleri değer kaybetti, borçlanma maliyetleri tırmandı. İsviçre Merkez Bankası (SNB) ihtiyaç duyması halinde bankaya likidite sağlayacağını duyurdu.

SNB’DEN CREDİT SUİSSE’E LİKİDİTE ADIMI

SNB, Credit Suisse’in sermaye ve likidite yükümlülüklerini karşıladığını ve krizin diğer bankalara yayılacağına dair bir işaret olmadığını açıkladı. ABD Hazine Bakanlığı da konuyu yakından izlediğini duyurdu ve Bloomberg’e konuşan konuya yakın kaynaklara göre Fed ile birlikte ABD finans sektörünün Credit Suisse krizinden ne kadar etkilenebileceğini incelemeye başladı.

Sabaha karşı bankadan yapılan açıklamada Credit Suisse’in SNB’den “likiditesini güçlendirmek için” 54 milyar dolar borçlanacağı, yaklaşık 3 milyar franka kadar nakit karşılığında bazı tahvillerini geri alacağı belirtildi.

CREDİT SUİSSE’NİN PİYASA ETKİLERİ

Credit Suisse hissesi dün bir ara yüzde 31’e kadar düşerken, kapanışta yüzde 24 ekside ve 1,697 frank ile rekor düşük seviyedeydi. Hisselerin günlük işlem hacmi ise 300 milyon ile rekor kırdı.

Satış baskısı başta Avrupa bankaları olmak üzere küresel bir boyuta ulaştı. Öncesinde Silicon Valley Bank’in dahil olduğu üç ABD bankasının bir hafta içinde iflas ederek kapanmış olması, zaten risk iştahının düşük olduğu piyasalara pek yardımcı olmadı.

BNP, SocGen, ING ve Deutsche Bank gibi büyük Avrupa bankalarının hisseleri dün yüzde 10 ve üzeri düşüşler kaydetti. Euro, dolar karşısında bir ara yüzde 2’den fazla düşerek iki ayın en düşük seviyesine indi. Avrupa’daki çöp seviyesi kurumsal tahvilleri olası bir temerrüde karşı sigortalamanın maliyetini hesaplayan iTraxx Crossover endeksi dün 55 baz puan ile son 3 yıldaki en hızlı günlük yükselişini kaydetti ve aralıktan bu yana en yüksek seviyesine çıktı.

ABD bankalarını izleyen KBW banka endeksi bir ara yüzde 5 düştü. ABD 2 yıllık tahvil getirileri 54 baz puana varan düşüşle eylülden bu yana en düşük seviyeleri test etti.

Kriz yatırımcıları güvenli limanlara yöneltirken, altın değer kazandı, bakır iki ayın en düşük seviyesine indi.

Credit Suisse’in sabaha karşı yaptığı açıklama sonrası sabah saatleri itibarıyla Euro Stoxx 50 vadeli endeksi yüzde 2,3’e kadar yükselirken, Asya’daki banka hisseleri kayıplarını sildi. Sabah itibarıyla ABD vadeli endeksleri artıda, Euro değer kazanıyor.

 

Diğer Haberler