ManşetSporTürkiye

Lale Orta’yı dinlerken

Geçen gün meslektaşımız Lale Orta’yı (Türkiye Futbol Federasyonu Merkez Hakem Kurulu Başkanı) televizyonda izleyip dinlerken Fenerbahçe ve Federasyon arasında birkaç haftadır geçen Jorge soslu diyaloglar aklıma geldi. Neyse, bizim ihtiyar unutmasın ki Türkiye’de de hakemler var. Yok öyle her yenilgi sonrası hakem, makem, kötü performans filân iyi alıştı

Gerçek hikâye; Hem de hukuk tahsili veren fakültelerde ders olarak anlatılan cinsten; Dersimizin adı “Berlin’de hâkimler var”Alman Kralı II. Frederick 1750 yılında Potsdam’dan geçiyor. Orayı çok beğeniyor ve “Bana şuraya bir saray yapın” diyor. Ertesi gün adamları gidip bakıyorlar, Alman Kral’ın beğendiği yerde bir değirmen. Adamlar kapıyı çalıyor, yaşlı değirmenci açıyor.

– Buyrun?

– Bizi kral gönderdi. Burayı görüp çok beğendi, satın alacak. Kaç para?

– Satmıyorum ki ne parası?

– Saçmalama. Kral istedi.

– Bana ne! Ben satmadıktan sonra kimse alamaz ki!

​Adamları gelip Kral’a diyorlar ki;

– Efendim beğendiğiniz yerdeki değirmenci deli. “Satmıyorum” dedi.

– Çağırın bakalım bana şu adamı.

​Değirmenci gelip, kralın karşısında duruyor. II. Frederick:

– Yanlış anladınız herhalde beyefendi, ben satın almak istiyorum orayı. Kaç para?

– Yoo yanlış anlamadım, adamların da dün bunu söyledi. Satmıyorum!

– Beyefendi inat etmeyin, paranızı fazlasıyla vereceğim.

– Sen koskoca kralsın, paran çok. Git Almanya’nın her yerine saray yap. Burayı benden önce babam işletiyordu. Ona da babasından kalmış, ben de çocuğuma bırakacağım. Satmıyorum!

II. Frederick ayağa kalkıyor;

– Unutma ki ben Kralım!

​Değirmenci bakıyor ve diyor ki;

– Asıl sen unutma ki Berlin’de hâkimler var! Hiçbir güç, hiçbir siyaset, hiçbir iktidar kral bile olsa adaletten üstün değildir. Hiç kimse adaletin üstüne çıkamaz. Orada oturamaz.

Sonuçta Potsdam’da Sansosi Sarayı ve değirmen yan yana konuşlanır. Kral ve değirmenci adaletle komşu olur.

Sabahları II. Frederick arka bahçeye çıktığında değirmenci seslenir;

– Hey Frederick, ekmek yaptım göndereyim mi? II. Frederick diyor ki; “Adalet her sabah bana, sıcak bir ekmek kokusuyla gelirdi”. İşte, adaletin gücünün simgesi olarak bu hikâye adalete uzak tüm Avrupa’da anlatılır.

Geçen gün meslektaşımız Lale Orta’yı (Türkiye Futbol Federasyonu Merkez Hakem Kurulu Başkanı) televizyonda izleyip dinlerken Fenerbahçe ve Federasyon arasında birkaç haftadır geçen Jorge soslu diyaloglar aklıma geldi. Neyse, bizim ihtiyar unutmasın ki Türkiye’de de hakemler var. Yok öyle her yenilgi sonrası hakem, makem, kötü performans filân iyi alıştı.

Diğer Haberler