KıbrısManşetToplum

Lapta’da İki yüzden fazla saçmayla delik deşik edilen kızıl tilki’nin omurgası kırıldı

Lapta’da, 06 Ocak 2024 tarihinde iki yüzden fazla saçmayla delik deşik edilen, omurgası kırılan ve Yaban Hayat Hastanesi’ne götürülene kadar hayatını kaybeden kızıl tilki, hunharca katledildi

Yaban Hayat Hastanesi’ne getirilen kızıl tilkinin, iki yüzden fazla saçmayla delik deşik edilerek omurgasının kırıldığı açıklandı. Taşkent Doğa Parkı’nın sosyal medya hesabından yapılan açıklamada, “Bugüne kadar karşılaştığımız vakalar arasında insan zulmünün en tüyler ürpertici örneklerinden bir tanesiydi” denildi.

yapılan açıklama şöyle:

İnsanlık tarihi ayrımcılık konusunda oldukça zengindir. Fakat bu ayrımcılık hususlarının en derinlemesine kök salmış olanı şüphesiz ki insan olmayan canlılara karşı yapılanlardır. Bilimsel araştırmalar insan olmayan hayvanların oldukça büyük bir kısmının acı çekebilme yetisi de dahil olmak üzere birçok duyguyu deneyimleyebiliyor olduğunu defalarca kanıtlamıştır. Ne yazık ki insanlar bu gerçekleri hala görmezden geliyorlar. Dünyamızı paylaştığımız canlılara karşı olan muamelemizi anlamak ve ardından onlara uyguladığımız zorbalığı kabul etmek ancak eğitim yolu ile mümkündür. İnsan olmayan hayvanlar da sezgisel canlılardır. İnsanlar gibi acı ve hazzı deneyimleyebilirler.

Bu yılın başlarında Yaban Hayat Hastane’mize getirilen bir hastanın hikayesi, bugüne kadar karşılaştığımız vakalar arasında insan zulmünün en tüyler ürpertici örneklerinden bir tanesiydi. 6 Ocak 2024 tarihinde, Lapta’dan tedavi tesislerimize bir Kızıl Tilki (Vulpes vulpes) ölü olarak ulaştırıldı. Röntgen sonuçlarının ardından hayvanın vücudunun 200’den fazla saçmayla delik deşik edildiği belirlendi. Ayrıca hayvanın omurgasında da kırıklar tespit edildi. Tilkinin başına gelenleri düşündüğümüzde gerçekten duygularımızı kelimelerle ifade etmekte zorlanıyoruz.

Yüreklerimizi parçalayan bu zavallı yaratığın hikayesi, insanın doğa üzerindeki olumsuz etkisini, yarattığı doğa tahribatını ve insan olmayan canlıların korunmaya ne denli muhtaç olduğunu bir kez daha hatırlatıyor. Kendi haklarını savunamayanların haklarını savunmak hepimizin görevidir!”

Diğer Haberler