ÇevreManşetTürkiye

Manavgat’taki yangında dumanın ısıttığı yer yanmaya başladı!

Antalya Orman Bölge Müdürü Vedat Dikici, 10 gün süren Manavgat yangınında 50 bini orman olmak üzere 75 bin hektar alanın zarar gördüğünü açıkladı.

Antalya’nın Manavgat ilçesi Yeniköy mahallesinde 28 Temmuz’da saat 12:00 sularında başlayan yangın, rüzgarında etkisi ile hızla yayıldı. 10 gün süren büyük Manavgat yangınında, 75 hektar alan yandı.

Antalya’da bu yıl çıkan yangın sayısının 180’i geçtiğini belirten Antalya Orman Bölge Müdürü Vedat Dikici, 28’inden sonra çıkan yangınların ise büyük afet niteliğinde olduğu için ses getirdiğini söyledi.

Dikici, “O zamana kadar bizim 160 civarı yangınımız vardı. Sürekli mücadele ediyoruz. Yılda ortalama Antalya’da 250- 300 orman yangını çıkıyor” dedi.

Bu yıl ayın 27’sinden itibaren başlayan aşırı sıcakların yaşandığını vurgulayan Dikici, “40 derecenin üstünde hava sıcaklığı. Nem oranı yüzde 8, 7 ve 6’ları gördü, neredeyse nemsiz takır takır kuru bir hava. Her yer kurudu. Rüzgar poyraz, saatte 40-50 kilometreleri geçti hatta helikopterle pilotlarımız ölçtüğünde bana ’42 knot’ dedi yani 84 kilometre” diye konuştu.

İkinci yangının çıktığı Kepezbeleni’ne helikopterle rüzgardan giremediklerini anlatan Dikici, “Türbülanstan müdahale etme şansımız olmadı bir müddet. Böyle bir rüzgar, böyle düşük nem ve bu kadar yüksek hava sıcaklığı ve 15 gün süreyle hiç esnemeden devam etti. Bu ne hale getiriyor, artık önümüzdeki bütün orman yanmaya hazır” dedi.

DUMANIN ISITTIĞI YER YANMAYA BAŞLADI

Önceki yangınlarda alevin, aleviyle ilerlediğine dikkat çeken Dikici, “Şimdi artık bu alevden artık büyük bir atlamayla dumanın ısıttığı yer yanmaya başladı. Zaten bu yangınların büyümesi böyle oldu. Düşünün ilk çıkan yangında, ben Antalya’da helikopterin başında hazır bekliyorum, ihbar geldiğinde bindim. 11’inci dakikasında 2 kilometreyi geçmiş, 2,5 kilometreye yaklaşmıştı. Biz Manavgat’a 22 dakikada vardığımızda Kalemler Mahallesi yanıyordu. Helikoptere “Önce köyü kurtaralım” diye talimat verdim” diye konuştu.

 

Diğer Haberler