GenelKıbrısManşet

“Masadaki oyunlar neticesinde yeni asgari ücretin mayısta yürürlüğe girmesi zorlaştı”

 

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı eski müsteşarı Erman Yaylalı, yeni asgari ücretin mayıs ayından itibaren geçerli olmasını önlemek için oyun oynandığını iddia etti.
Aynı zamanda önceki yıllarda Asgari Ücret Tespit Komisyonu Başkanlığı yapan eski müsteşar Yaylalı, sosyal medya hesabından “asgari ücretle geçinen tüm emekçilerimizin dikkatine” başlıklı bir mesaj yayınladı.
Yasa maddelerine işaret eden Yaylalı, komisyonun bilerek karar üretmediğini ifade etti. Yaylalı şunları söyledi:
“Asgari ücret masasındaki oyunlar neticesinde, yeni asgari ücretin mayıs ayı itibarıyla yürürlüğe girmesi oldukça zorlaşmıştır. Yürürlükteki Asgari Ücretler Yasasına göre asgari ücret belirlendikten sonra 7 gün içerisinde Resmi Gazetede yayınlanır ve Resmi Gazetede yayımlandığı tarihten itibaren 10 günlük itiraz süresi vardır. İtiraz edilmediği takdirde itiraz süresi sonunda yürürlüğe girer. Dolayısıyla asgari ücret 20 Mayıs’ta belirlenip aynı gün Resmi Gazetede yayınlansa ve herhangi bir itiraz olmasa bile ancak 30 Mayıs tarihinde yürürlüğe girer. O tarihe kadar birçok özel sektör işvereni zaten çalışanların mayıs ayı ücretlerini ödemiş olur. Oynanan oyunun sebebi de budur.”

Diğer Haberler