KıbrısManşet

Mecliste gerginlik

“Türkiye’den para geldi mi, gelmedi mi” gerginliği

Genel Kurul’da, Türkiye ile imzalanan protokol kapsamında gerçekleşmesi beklenen para akışında yaşanan sıkıntılar gündeme geldi, tansiyon yükseldi, iktidar ile ana muhalefet arasında gerilim yaşandı. Başbakan Tatar, “Gecikme olmuş olabilir ama imza atılmıştır” diyerek, “Önemli olan ilişkilerdir” ifadelerini kullandı.

Cumhuriyet Meclisi Genel Kurulu’nda devam eden güncel konuşmalar sırasında, ana muhalefet CTP ile koalisyonun büyük ortağı UBP arasında, Türkiye ile imzalanan protokol ile kaynak akışında yaşanan sıkıntılara ilişkin tartışma çıktı.

ERHÜRMAN: “BAŞBAKAN HALKI OYALIYOR”

Kürsüye çıkan CTP Genel Başkanı Tufan Erhürman, Başbakan Ersin Tatar’ın “Türkiye ile ilişkiler çok iyi, protokol imzalandı, para geliyor” söylemleriyle halkı oyaladığını, bu ifadelerin gerçekleri yansıtmadığını savundu.

TATAR: “ZAMAN ZAMAN GECİKME YAŞANABİLİR”

Erhürman’ın söylemleri üzerine kürsüye çıkan Başbakan Tatar, protokollerin zaman zaman gecikebildiğini fakat para akışının devam ettiğini söyledi.

“İMZA ATILMIŞTIR”

Türkiye ile iyi ilişkilerin devam ettiğini, buna bağlı olarak ekonomik anlamda pozitif gelişmeler yaşandığını söyleyen Tatar, “Gecikme olmuş olabilir ama imza atılmıştır” dedi.

“BİZE GÜVENİN, PARA AKIŞI DEVAM EDİYOR”

Tatar, 170 milyon TL’lik akışın yakın zamanda gerçekleşeceğini söyledi.

Yatırımcılara seslenen Tatar, “Bize güvenin, para akışı devam ediyor. Yatırımlarınıza devam edin” şeklinde konuştu.

ERHÜRMAN: “BARİ RAKAMI DOĞRU BİLİN”

Tatar’ın konuştuğu sırada yerinden söz alan Tufan Erhürman, “bari rakamı doğru bilin, doğru söyleyin, 170 milyon TL rakamı doğru değil” diyerek, henüz KKTC’ye gelmeyen rakamın 230 milyon TL civarında olduğunu savundu.

TATAR: “BUNLARI BURADA KONUŞMAYA NE GEREK VAR?”

Tatar ise Erhürman’ın söylemi üzerine “Meseleye büyük pencereden bakacaksınız. Bunları burada konuşmaya ne gerek var? Önemli olan ilişkilerdir. Maliye Bakanı bu konuyu takip ediyor” dedi.

“SİZDE UMUT YOK BİZDE VAR UMUT”

Tatar, “Önemli olan imza atıldı mı? Atıldı. Para geliyor mu? Geliyor. Yatırımlara devam ediniz, KKTC’ye sahip çıkınız. Sizde umut yok bizde var umut” şeklinde konuştu.

ŞAHALİ: “KONUŞMAN RAYDAN ÇIKIYOR”

Ardından Tatar’ın kürsüden indiği sırada tartışma devam etti, CTP Milletvekili Erkut Şahali, Tatar’a seslenerek, “Konuşman raydan çıkıyor” yorumunda bulundu. Tatar ise “Senin rayın nerede” diye sordu. Bunun üzerine Şahali, “Yazıklar olsun” dedi.

Diğer Haberler

Başa dön tuşu