KıbrısManşetSiyaset

“Mesleğimiz onurumuz, gücümüz kalemimiz”

Cumhuriyetçi Türk Partisi, Halkın Partisi, Toplumcu Demokrasi Partisi, Sol Hareket ve Kıbrıs Sosyalist Partisi gibi bir çok siyasi parti ve sivil toplum örgütü de basın emekçilerinin eylemine destek belirtti

Basın-Sen ve Kıbrıs Türk Gazeteciler Birliği, yarın Lefkoşa’da yürüyüş düzenliyor. Ortak yapılan açıklamada, “Yaptığımız işe saygı duyulması ve bize işimizi kimsenin öğretmeye kalkmaması için yürüyoruz. Bu süreçte hakarete ve tacize uğramış tüm meslektaşlarımıza destek için sokağa iniyoruz” denildi.

Saat 18.00’de “Citroen Işıkları”nda maske ve mesafe kurallarına uyarak başlatılacak yürüyüş, Pronto çemberinde okunacak basın açıklaması ve 15 dakikalık sessiz oturma eylemiyle son bulacak.

Örgütler, tüm basın emekçilerinin bir olması gerektiğini belirterek, eyleme tüm basın emekçilerinin katılmasının güçlerine güç katacağını vurguladı, “Mesleğimiz onurumuz, gücümüz kalemimiz” dedi.

Cumhuriyetçi Türk Partisi, Halkın Partisi, Toplumcu Demokrasi Partisi, Sol Hareket ve Kıbrıs Sosyalist Partisi gibi bir çok siyasi parti ve sivil toplum örgütü de basın emekçilerinin eylemine destek belirtti.

CTP: ÖZGÜR BASININ YANINDAYIZ, TARAFINDAYIZ

Cumhuriyetçi Türk Partisi (CTP) son dönemde gerek basın kurumları gerekse basın emekçilerine yapılan seviyesiz müdahaleleri üzülerek takip ettiğini bildirdi.

CTP’den yapılan yazılı açıklamada, şunlara yer verildi:

“Kamusal kurumlarımız da dahil demokrasinin en önemli güvencelerinden basın özgürlüğü ortadan kaldırılmak istenmektedir.

CTP olarak, basın özgürlüğüne yapılan müdahalelere geçmişte olduğu gibi, bundan sonra da izin vermeyeceğiz.

Basınla ilgili tüm çağdaş yasalara bu ülkenin paydaşlarıyla birlikte imza atan siyasi bir geleneğin temsilcileri olarak gazetecilere yönelik üzücü tavırlara sessiz kalmayacağız.

İfade özgürlüğünün ve çok sesliliğin her daim yanında olduğumuzu yeniden anımsatırken, basın örgütlerimizin 1 Mart Pazartesi günü, 17.30’da Dereboyu’nda hakaretlere karşı düzenleyeceği yürüyüşte onların yanında yer alarak, tüm basın emekçilerimize destek vereceğiz.”

HP: BASIN ÖZGÜRLÜĞÜ OLMAZSA OLMAZDIR, BASIN EMEKÇİLERİNİN YANINDAYIZ

Halkın Partisi (HP) basın özgürlüğünü olmazsa olmaz diye niteleyerek mesleklerine, özgürlüklerine, çok sesliliğe ve demokrasiye sahip çıkmaya dönük tepki veren ve eylem yapma kararı alan basın emekçilerinin bir gün değil, her gün yanında olduğunu açıkladı.

HP genel anlamda düşünce özgürlüğü, özelde de basın özgürlüğü konusunda son dönemde toplumda bazı kesimlerin bir hazımsızlık içerisinde olduğunu, kendilerini eleştiren gazetecilere karşı demokratik sınırların ötesine geçen tepkiler vererek basın emekçilerini hedef göstermeye dönük açıklama ve tavrılar içerisine girdiklerini belirtti.

HP’den yapılan yazılı açıklamada, “Çok zor şartlarda mesleklerini icra etmeye çalışan ve yerine getirdikleri görev nedeniyle demokrasiye ve çok sesliliğe hizmet eden gazetecileri baskı altına alarak toplumda itibarsızlaştırmaya çalışan bu ve benzeri açıklama ve yaklaşımları Halkın Partisi olarak demokrasiye bir tehdit olarak değerlendiriyor ve kınıyoruz.” denildi.

Basın özgürlüğü ve gazetecilerin mesleklerini özgür şekilde icra edebilecekleri bir ortamın varlığının bir ülkedeki demokrasi için vazgeçilmez olduğu kaydedilen açıklamada, bu türden tavırlara sessiz kalınmamasının son derece önemli olduğuna değinildi.

TDP: BASIN EMEKÇİLERİYLE BERABER YÜRÜYORUZ

Toplumcu Demokrasi Partisi (TDP) yarın Basın Emekçileri Sendikası ve Kıbrıs Türk Gazeteciler Birliği tarafından düzenlenecek yürüyüşe destek belirtti.

TDP’den yapılan açıklamada, yarın saat 18.00’de Dereboyu’nda yer alacak eyleme aktif destek sağlanacağı belirtilerek, “Basına yönelik hakaret ve saldırıları protesto etmek ve basın emekçilerine destek belirtmek amacıyla onlarla beraber yürüyoruz” denildi.

Basın özgürlüğünün demokratik toplum için elzem bir gereklilik olduğuna, basının özgür olmadığı ülkelerin gelişiminde sorunlar yaşandığına dikkat çekilen açıklamada, özellikle son dönemde basın emekçilerine yapılan saldırıların kabul edilemez olduğu vurgulandı.

Basın emekçileri ile basın özgürlüğüne yapılan müdahale ve saldırılara her zaman olduğu gibi karşı çıkmaya, mücadele vermeye devam edileceği belirtilen açıklamada, “Basın emekçilerinin haklı mücadelelerinde yanlarında olmaya, destek vermeye kararlılıkla devam edeceğiz” ifadelerine yer verildi.

SOL HAREKET GAZETECİLERİN EYLEMİNE DESTEK BELİRTTİ

Sol Hareket, Gazeteciler Birliği ve Basın-Sen’in yarın düzenleyeceği eyleme destek belirtti.

Sol Hareket’ten yapılan açıklamada, “Kalem kılıçtan daha keskindir. Kalemlerimizi kırdırmayacağız. Özgür, bağımsız ve kişilikli gazeteciler ve gazetecilerin yanında durmaya devam edeceğiz” denildi.

Tüm ilerici ve demokrasi güçleri ile halkı, eleştirilerde bulunduğu Kıbrıs Medya Grubu’nu boykot etmeye çağıran Sol Hareket, gazeteciler, siyasiler ve halkın çözüm yanlısı büyük çoğunluğuna hakaret ve ağır suçlamalar yönelttiğini belirttiği gazete sahibini de şiddetle protesto etti.

KSP: “BASIN EMEKÇİLERİNİN MÜCADELESİNİ SELAMLIYORUZ”

Kıbrıs Sosyalist Partisi (KSP)’de, basın emekçilerine destek belirtti. KSP yazılı açıklamasında, halkın en önemli mücadele araçlarından birinin ifade ve basın özgürlüğü olduğuna vurgu yaparak, basın çalışanlarına ve basın özgürlüğüne tam saygı talep ettiklerini bildirdi.

KSP, bu amaçla mücadele eden Basın-Sen ve tüm basın mensuplarının yanında olduğunu belirterek, “Haklı mücadelelerini selamlıyoruz” dedi.

Diğer Haberler