DünyaGüney KıbrısKıbrısManşetSiyasetTürkiye

Metin Feyzioğlu: “Rumlar, Kıbrıs Türkünün izolasyondan bıkıp birleşmeye ‘evet’ demesini istiyor”

Türkiye Barolar Birliği Başkanı Metin Feyzioğlu, Rum tarafının emperyal güçleri arkasına alarak, KKTC’yi izole ettiğini belirtti

Türkiye Barolar Birliği Başkanı Metin Feyzioğlu, HaberTürk ekranlarında Kıbrıs sorununa ilişkin açıklamalarda bulundu…

Türkiye Barolar Birliği Başkanı Metin Feyzioğlu, Rum tarafının emperyal güçleri arkasına alarak, KKTC’yi izole ettiğini belirtti; “Rumlar, Kıbrıs Türk halkının izolasyondan bıkıp, Rumların şartlarında birleşmeyi kabul etmesini istiyor” dedi.

Crans Montana’da verilen harita konusuna değinen Feyzioğlu, “Türkiye ile KKTC’nin ortak kararı şudur: Müzakerelerde her konuda anlaşmadan masaya harita sunulmaz. Harita nedeniyle bir sonraki müzakere masasında anlaşma şartı unutulur. Rumlar ‘zaten haritada bana burayı verdiler’ der” diye konuştu.

Haritanın son noktada masaya konabileceğini ifade eden Feyzioğlu, Crans Montana’da Mustafa Akıncı’nın harita vermesini büyük bir hata olarak değerlendirdi.

“RUM TARAFI ÇÖZÜMSÜZLÜĞÜN SÜRMESİNİ İSTİYOR”

Rum tarafının AB’yi arkasına alarak, müzakere sürecinin devamından kazançlı çıktığını söyleyen Feyzioğlu, Rum tarafının çözümsüzlüğün bu şekilde sürmesini istediğini dile getirdi.

“Hiçbir devlet, millet unsuru kalkarsa yaşayamaz” diyen Feyzioğlu şöyle devam etti:

“Devleti tanımlarken millet, ülke ve egemenlik unsuru olacak. Birini çekerseniz devlet çöker. KKTC güçlü ülkeler tarafından izole edilmiş bir devlet. Direk uçuş kabul etmiyor. Spor müsabakalarına katılamıyorlar. Rumlar emperyal yapıyı arkalarına alıp KKTC’yi izole etti. Rumlar, halkın izolasyondan bunalıp, onların şartlarında ‘tamam birleşiyoruz’ demesini istiyor. Bunu yaparken Rum propanga makinesi içeriden de meyyal yapıları tespit edip, onları fonlayıp Kıbrıs Türküne şunu dedirtiyor: Siz Türk değilsiz, Kıbrıslısınız. Sen Kıbrıslısın dedirtiyor. Bunu pompalıyorlar. Kıbrıs’ta yaşayan bir Türk gencini düşünün geleceğini görmüyor, o ruh haliyle, içeriden de gelen telkinlerle ne yapabilir? Aynı Rum kendi çocuklarına ‘siz Kıbrıslı değilsiniz’, ‘Helensiniz’ diye öğretiyor.”

KAYNAK: Kıbrıs Postası

Diğer Haberler