KıbrısManşetSiyaset

Murat Şenkul: Hükümet eliyle belediyeler kaos ortamına itildi

Girne Belediyesi Başkanı Murat Şenkul, belediyelerin devletten aldığı suyun ton fiyatının 7,5 TL’ye yükselmesine tepki gösterdi; “Fiyatlar değişti ama hükümet eliyle belediyeler kaos ortamına itildi” dedi

Girne Belediyesi Başkanı Murat Şenkul, kişisel sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada, Bakanlar Kurulu kararı ile belediyelerin ton başına aldığı suyun fiyatının 7,5 TL’ye yükselmesine tepki gösterdi.

Girne Belediyesi Başkanı Şenkul, “Bu rakamı belediye depolarına düşen her ton suyun fiyatıdır. Kayıp/kaçak, eve kadar suyun taşınma maliyeti, faturalama ve tahsilat maliyeti de eklendiği zaman Girne Belediyesinin ton başı maliyeti 12 TL’nin üzerindedir” dedi.

Yeni yapılan yasa kapsamında su fiyatlarının tüzük ile belirlenmesi gerektiğine işaret eden Şenkul, konuyla ilgili açıklamasını şu şekilde sürdürdü:

“Belediye meclisimizde biz tüzüğümüzü yaptık ve en düşük kullanım olan 0-10 tonu yaklaşık 119 TL yaparak, o kalemdeki ton başı birim fiyatını 11,90 TL olarak belirledik ki bu zararına satıştır bizim için.

Bu bilgilerden sonra bir ek bilgi daha vermemiz gerekmektedir. Bizim yeni tüzüğümüzü yürürlüğe koymak için merkezi idareden onay isteyip istemediğimiz noktasında 2 farklı hukuki görüş vardır. Birincisi belediye meclisi kararı yetkilidir derken İkincisi merkezi idare onayını işaret etmektedir.”

Murat Şenkul, Bakanlar Kurulu kararı alındığını, su fiyatlarının değiştiğini ama hükümet eliyle belediyelerin kaos ortamına itildiğini belirtti.

Hükümet yetkililerine çağrıda bulunan Şenkul, açıklamasının devamında şu ifadeleri kullandı:

“Buradan Hükümete çağrımız ya diğer birçok yasa değişikliğinde olduğu gibi belediye meclislerinin yaptığı tüzükler onaylanıncaya kadar su satış fiyatının alt limitini belirlesinler ki bu da minimum 12 TL olmalıdır, ya da tüzükler geçinceye kadar yeni fiyat uygulamasını durdursunlar.

Aksi kaostur. Her konuda olduğu gibi bu konuda da tüm vatandaşlarımızı bilgilendirmek istedim çünkü hükümetimiz yine 1 Nisan şakası gibi bir karar almıştır.”

Diğer Haberler