GenelManşetTürkiye

Orhan Tolun: Ulaşım sektöründe güven sorunu yaşanıyor

KITSAB Başkanı Orhan Tolun, Ajet'in 23 Haziran’daki Ercan-Sabiha Gökçen uçuşunda yaşanan yedi saati aşkın rötar ve Girne-Taşucu seferini düzenleyen Filo Denizcilik personelinin yolcuyu tartaklaması sonrası, gemi ve havayolu ulaşımının güvenilir olmadığına vurgu yaptı.

Türk Hava Yolları’nın (THY) iştiraki olan Ajet’in 23 Haziran’da Ercan-Sabiha Gökçen uçuşunda yaşanan yedi saatlik rötar, yolcuların uzun süre beklemesine ve ciddi mağduriyetlere neden olurken, rötarın nedenine dair henüz detaylı bir açıklama yapılmadı.

Benzer şekilde, Girne-Taşucu seferini gerçekleştiren Filo Denizcilik’e ait gemide ise personelin yolcuyu dövmesi, ulaşım sektöründeki hizmet kalitesi konusundaki endişeleri artırdı.

ORHAN TOLUN: BU TÜR OLAYLARIN TURİZM VE SEYAHAT SEKTÖRÜNE OLUMSUZ YANSIMALARI OLACAK

Her iki olay, ulaşım sektöründeki hizmet kalitesi ve güvenilirliğini sorgulatırken Kıbrıs Türk Turizm ve Seyahat Acenteleri Birliği (KITSAB) Başkanı Orhan Tolun, Kıbrıs Postası’na özel açıklamalarda bulundu. Tolun, bu tür olayların ülkenin turizm ve seyahat sektörüne olumsuz yansımaları olacağını belirtti.

“GEMİ HAREKET ETMEYECEK, ÜSTÜNE ÜSTLÜK YOLCUYU DÖVECEKSİN”

Orhan Tolun, Filo Denizcilik personelinin yolculara yönelik şiddet uygulamasını kınadı. Orhan Tolun, personelin öncelikli görevinin yolculara yardımcı olmak olduğunu belirtti ve şiddet uygulayan görevlilerin cezalandırılması gerektiğini vurguladı. Gemi seferindeki dört saatlik rötar nedeniyle birçok yolcunun mağdur olduğunu belirten Orhan Tolun, “Gemi hareket etmeyecek, üstüne üstlük yolcuyu döveceksin” dedi.

“EN PAHALI DENİZ VE HAVA YOLU ULAŞIMINI KULLANIYORUZ, HÜKÜMET TEDBİR ALMIYOR”

Tolun, ulaşım sektöründe yaşanan aksaklıkların vatandaşları mağdur ettiğine dikkat çekerek uçak ve gemi seferlerinin güvenilir olmamasını eleştirdi. Yıllardır en pahalı deniz ve hava yolu ulaşımının Kuzey Kıbrıs’ta olduğunu belirten Tolun, hükümetin bu konuda yeterli tedbir almadığını ifade etti.

“MAĞDUR OLAN VATANDAŞLARA KİMSE YARDIMCI OLMUYOR”

Tolun, seyahat acenteleri ve yolcular için teminat mektubu zorunluluğu getirilmesi gerektiğini vurgulayarak, “Yolcu taşıyacaksanız teminat mektubu vermelisiniz. Mağdur olan vatandaşlara kimse yardımcı olmuyor” dedi.

“ÜLKEMİN VATANDAŞININ BÖYLE MAĞDUR OLMASI KOLAY MI, MÜMKÜN MÜ?”

Türk Hava Yolları’nın (THY) iştiraki olan Ajet’in, Kuzey Kıbrıs’a sefer düzenlediğini ancak güvenilir olmadığını belirten Tolun, Ajet’ten yaşanan sorunlarla ilgili hiçbir açıklama yapılmadığını ve yetkililerin ortada olmadığını kaydetti. “Ülkemin vatandaşının böyle mağdur olması kolay mı, mümkün mü?” diye soran Tolun, Ercan’daki rötar nedeniyle mağdur olan yolcuların bir otele yerleştirildiğine dair ortaya atılan iddiaların asılsız olduğunu ve gerçeği yansıtmadığını söyledi.

Tolun, havalimanı ve limanlarda yaşanan güvenlik sorunlarına da değinerek, “Güvenlik görevlilerinin görevi, vatandaşları korumak ve güvenliği sağlamaktır. Kimse kimseyi dövemez. Görevlilerin vatandaşları dövmesi kabul edilemez” şeklinde konuştu.

“ÜLKEYİ SAHİPSİZ DURUMA DÜŞÜRMEYE HAKKINIZ YOK”

Tolun, yetkililerin yaşanan olaylara müdahale etmesi gerektiğini belirterek, “Bilgilendirme yapmaları ve tedbir almaları gerekiyor. Yangın, sel felaketlerinde herkes olay yerine gidiyor, bu tür olaylarda da müdahale edilmeli” dedi. Turizm sektörünün de büyük zarar gördüğünü vurgulayan Tolun, “Turist getiremiyoruz, reklam yok, teşvik yok. Ülkede güvensizlik imajı yaratılıyor ve bu durum turizmi olumsuz etkiliyor. Ülkeyi sahipsiz duruma düşürmeye hakkınız yok” ifadelerini kullandı.

Tolun, yaşanan güvenlik sorunlarının ve ulaşım sektöründeki aksaklıkların bir an önce çözülmesi gerektiğini belirtti, aksi takdirde ülkenin turizm sektörünün büyük zarar göreceğini ve vatandaşların mağdur olmaya devam edeceğini söyledi.

Diğer Haberler