ManşetSiyaset

Özersay: Bazı siyasilerin becerdikleri tek şey yolsuzluk yapmaktır!

HP Genel Başkanı Özersay'dan hükümete sert eleştiri: "Efendiler gerçek olmasa da 'ucuzlattık, ezdirmedik' diyerek popülizm yapacak diye, hava atacak diye, caka satacak diye boşu boşuna gündemi meşgul ediyor, yönetiyor görünüp yönetemiyor, hatta yüzüne gözüne bulaştırıyor! Bazı siyasilerin becerdikleri tek şey yolsuzluk yapmaktır!"

Halkın Partisi (HP) Genel Başkanı Kudret Özersay, hükümetin önce sebze ve meyve fiyatlarında daha sonra ekmek fiyatlarında şimdi ise et fiyatlarında arka arkaya fiyasko ile sonuçlanan ve uygulanabilir olmayan garip durumlar yarattığı eleştirisinde bulundu. Özersay açıklamasında “Bazı siyasilerin becerdikleri tek şey yolsuzluk yapmaktır” diyerek “Böyle bir gayrimeşru hükümetten ne köy olur ne de kasaba” dedi. Halkın Partisi liderinin açıklamasında şu ifadelere yer verildi:

“Hatırlayalım:

1) Önce sebze ve meyve fiyatlarını belirlemeye kalktılar, bunu “fiyatı biz belirliyoruz” şeklinde sundular, daha sonra bunun “tavsiye edilen fiyat” olduğu ortaya çıktı, birkaç hafta sonra sebze-meyvede bunun UYGULAMADA BİR İŞE YARAMADIĞI GÖRÜLDÜ! Sonuç bir fiyaskoydu!

2) Sonra ekmek fiyatını belirleyeceklerini iddia ettiler, “narh koyduk” dediler. Kısa süre sonra anlaşıldı ki fiyatı belirlerken FIRINCILARLA İSTİŞARE ETMEMİŞLERDİ, oysa yasaya göre bu üretim zincirinin tüm unsurlarının “maliyet fiyatlarını” ve uygun miktarda kar yüzdeliğini dikkate almak gerekiyordu. Ekmek fiyatında sonuç ne oldu? kısa süre içinde bunun UYGULAMADA BİR İŞE YARAMADIĞI GÖRÜLDÜ! Sonuç bir başka fiyaskoydu!

3) Şimdi kuzu eti konusunda bir fiyat belirlendi ve narh konuldu, konuldu konulmasına da BU FİYAT NEYE GÖRE BELİRLENDİ? Burası sıradan bir piyasa değil ki! Kaçak et ve güneyden gidip et satın almak da dahil burası karmaşık bir piyasadır, fiyatı ve maliyetleri belirleyen unsurlar çok çeşitlidir. Yasaya göre üretim sürecindeki tüm aktörlerin maliyetlerini ve makul kar miktarlarını doğru hesaplamak zorundasınız. Kaldı ki bu yüzyılda ekonomide bunu yapmak ne kadar mümkündür? ne kadar gerçekçidir? Üstelik Bunu düzgün yapamazsanız hem belirlediğiniz fiyat yasaya aykırı olur hem de GERÇEKİ OLMADIĞI İÇİN UYGULANABİLİR OLMAZ! Nitekim ne oldu? Birkaç gün içinde kuzu etinde azami fiyat belirlenmesinin TAMAM OLMADIĞI ve UYGULAMADA BİR İŞE YARAMADIĞI GÖRÜLDÜ! Kuzu eti piyasadan kayboldu, kasapların bir bölümü “bizi kurtarmaz” dedi eti satmamaya başladı, bir kısmı da “hizmet bedeli” ekleyerek fiyatı yükseltmek yoluna gitti. Yani sonuç YİNE VE YENİDEN bir fiyasko oldu!

Sadece son iki yılda bu gayrimeşru hükümet piyasada her defasında “FİYATI BEN BELİRLİYORUM” dediğinde bu girişimler fiyasko ile sonuçlandı. Efendiler gerçek olmasa da “UCUZLATTIK, EZDİRMEDİK” diyerek POPÜLİZM yapacak diye, hava atacak diye, caka satacak diye boşu boşuna gündemi meşgul ediyor, yönetiyor görünüp yönetemiyor, hatta yüzüne gözüne bulaştırıyor! Bazı siyasilerin becerdikleri tek şey yolsuzluk yapmaktır!!!
Gayrimeşru bir hükümetten ne köy olur, ne de kasaba!!!”

Diğer Haberler