KıbrısManşetToplum

Öztürkler: “Araştırmaya yönelik adımlar atılması planlama açısından doğru”

UBP Milletvekili Ziya Öztürkler, bölgesel kalkınma odaklı belirli konularda araştırmaya yönelik adımlar atılmasının planlama açısından doğru olduğunu belirtti

Ulusal Birlik Partisi (UBP) Milletvekili Ziya Öztürkler, “Yükseköğrenimde Kalite, YÖDAK” konusunda konuşma yaptı.

YÖDAK konusuna değinen Öztürkler, yükseköğrenimdeki problemlerin göz önünde bulundurularak YÖDAK’ın yeniden yapılandırılması konusunda daha önce de çok mesai harcadıklarını kaydetti.

YÖDAK’ın idari ve mali özerkliği konusunda daha önce yapılan çalışmaları da aktaran Öztürkler, YÖDAK içerisinde birçok birim kurarak yeniden yapılandırılması konusunda hedeflerin ortaya koyulduğunu söyledi.

YÖK ile YÖDAK’ın hep karşılaştırıldığını dile getiren Öztürkler, iki kurum arasındaki farklılıkları, mevzuatları ve usul ve esasları okudu.

YÖDAK’ın yasal prosedürlerin ortaya konduğu bir tüzük hazırlandığına dikkat çeken Ziya Öztürkler, tüzükteki maddeleri okuyarak tüzüğün yetkilerini açıkladı.

Denetimin önemine dikkat çeken Öztürkler, yükseköğrenimde yapılması gerekleri saydı.

E-vize Otomasyon Sistemi uygulamasına da değinen Öztürkler, cezaevinde en çok yatanların üçüncü ülkeden gelen vatandaşların olduğunu söyledi ve bu konuda yapılan çalışmaları anlattı ve bu vizyonun bir an önce tamamlanarak yürürlüğe girmesi gerektiğini kaydetti.

Yükseköğrenim strateji planının önemi de dikkat çeken Öztürkler, bazı üniversitelerde uzmanlık alanlarının geliştirildiğini anlatarak, bölgesel kalkınma odaklı belirli konularda araştırmaya yönelik adımlar atılmasının planlama açısından doğru olduğunu belirtti.

TÜBİTAK’a da bu ülkenin ihtiyacı olduğunu dile getiren Öztürkler, kalitenin artırılması açısından da bu alan içerisinde de olunmasının önemli olduğunu kaydetti.

ÇAVUŞOĞLU

Milli Eğitim Bakanı Nazım Çavuşoğlu da söz alarak, YÖDAK konusunda yapılan konuşmalarla değinerek bu kurumun işleyişiyle sorunlarının giderilmesi için yapılan çalışmaları anlattı.

Ülkede hayati eksiklik olmadığını dile getiren Çavuşoğlu, YÖDAK’ın adının zaten denetimleri yapmak adına yeterli olduğunu söyledi ve eksikliklerin hiçbirinin yasalardan kaynaklanmadığını kaydetti.

Çavuşoğlu, “YÖDAK’ın yapacağı hiçbir denetlemenin yasal zemin eksikliği yoktur. Son dönemlerde YÖDAK’ın bir denetim yapıp bize gönderdiği bir raporu da yoktur…” dedi.

Diğer Haberler