KıbrısManşetToplum

Özuslu: “Ercan Havalimanı büyütülse de, statüsü değişmedi”

Cumhuriyetçi Türk Partisi Milletvekili Sami Özuslu, “Turizmde Dikkat Çekici İşler” konulu güncel konuşmasında, turizm fuarlarıyla ilgili rakamlardaki artışı öğrenmek istediğini söyledi

Cumhuriyetçi Türk Partisi Milletvekili Sami Özuslu, “Turizmde Dikkat Çekici İşler” konulu güncel konuşmasında, turizm fuarlarıyla ilgili rakamlardaki artışı öğrenmek istediğini söyledi.

Hollanda merkezli Booking.com’un, “Ercan’dan girmeyin” çağrısının yabancı turistler üzerinde etkili olabileceğini ifade eden Özuslu, bunun dış politikanın, turizm ve ekonomiyle bağlantılı olduğunu gösterdiğini belirtti. Özuslu, ülkenin turizm potansiyelinin çok büyük olduğunun açık ve net olduğunu dile getirdi.

Turist rakamları hakkında bazı veriler paylaşan Özuslu, 2023 yılında Ercan Havalimanı’ndan gelen yabancı sayısının 1,8 Milyon iken, güneyden kara kapılarından geçen yabancı sayısının 5,2 milyon olduğunu söyledi.

“Güney-kuzey ticareti ve ekonomisi” konusunda bir çalışma yapılması gerektiğini ifade eden Özuslu, Ercan Havalimanı büyütülse de, statüsünün değişmediğini kaydetti. CTP Milletvekili Özuslu, pahalı uçak bileti sorunu yaşandığını da ifade ederek, “Ucuzlatma meselesi ne oldu?” diye sordu.

Ekonomi ve Enerji Bakanı Olgun Amcaoğlu ise yerinden söz alarak, 2023 yılındaki ithalatın, yaklaşık 3 Milyar Dolar olduğunu ifade ederek, bir yıl öncesine göre 1 Milyar Dolar artış olduğunu kaydetti.

Resmi Gazete’de yayımlanan Berlin Fuarı için harcanan rakamlara değinen Özuslu, “2023 ve 2024 yılında alan çok büyümemiş olmasına rağmen ödediğimiz rakamlar inanılmaz arttı” dedi. 2023 yılında 140 metrekarelik alana stant kurulması için 105 bin 375 Sterlin ödendiğini dile getiren Özuslu, 2024 yılında ise143 metrekarelik alana, 119 bin 975 Sterlin, bugünkü kurlara göre 4,6 Milyon TL ödeneceğini kaydetti. Özuslu, “Acaba ev mi satın aldık? Altın kaplamalı stant mı kuruyorsunuz? Neden Sterlin ödüyoruz?” sorularını sordu.

CTP Milletvekili Özuslu, ülkedeki ekonomik ve altyapısal sorunlara karşın, stantlara neden bu kadar para harcandığını sorguladı.

Başbakan Yardımcısı, Turizm, Kültür, Gençlik ve Çevre Bakanı Fikri Ataoğlu, Özuslu’ya yanıt verdi. Bürokratı ile ilgili diploma olayı konusunda dün Meclis’te, komite kurularak, araştırma yapılmasına onay verdiklerini belirten Ataoğlu, soruşturma sürecinin sonuçlanması gerektiğini kaydederek, “Netice çıkmadan, önyargılı şekilde bir şey söylememiz çok da doğru değil” dedi. Ataoğlu, soruşturma sonucunu bekleyip, göreceklerini söyledi.

Ataoğlu, şahsı ile ilgili diploma soruşturmasına da itirazı olmadığını kaydetti.

Booking.com konusunda ise Ataoğlu, turizm sektörü ve Dışişleri Bakanlığı ile temaslarını sürdürdüklerini belirtti. Başbakan Yardımcısı Ataoğlu, perşembe akşamı turizm paydaşlarıyla önlemlerin ele alınacağını dile getirdi.

Kara sınır kapılarındaki yolcu girişinin turist bazında, Ercan Havalimanı’ndan giriş yapan yolcu sayısından daha fazla olduğunu ifade eden Ataoğlu, konuyla ilgili yasa çalışmasının ilerleyen günlerde Meclis Genel Kurulu’na geleceğini söyledi.

Uçak bilet fiyatları konusunda ciddi çalışmalar yaptıklarını kaydeden Ataoğlu, her gün için geniş gövdeli uçakların Türk Hava Yolları tarafından sisteme girdiğini, ilave seferlerin de devreye girmek üzere olduğunu ifade etti. Ataoğlu, İstanbul bacağında, bilet fiyatlarının, düşündükleri fiyatın altında olduğunu söyledi.

Başbakan Yardımcısı Ataoğlu, yeni havalimanının 5-6 ay içerisinde güvenlik sertifikasyon çalışmaları yapıldıktan sonra gelen yolcuları, “uçaktan inmeden” getirme şansını yakalayabilirlerse, İngiltere ağırlıklı vatandaşların memleketlerine gelmeleriyle ilgili kolaylıklar sağlanacağını belirtti.

Fuarlardaki stantların İngiltere üzerinden yapılması nedeniyle Sterlin ödendiğini ifade eden Ataoğlu, paydaşların temsilcileriyle ortaklaşa bir çalışma yürüttüklerini belirterek, geçmiş yıllardaki stantlarla, bugünkü stantlar arasında çok ciddi fark olduğunu kaydetti.

Fikri Ataoğlu, önerilere her zaman açık olduklarını ve dikkate aldıklarını kaydetti.

CTP Milletvekili Sami Özuslu yerinden söz alarak, fuar harcamalarıyla ilgili detaylı bilgi istediğini belirterek, yöntemleri sorguladı. Ataoğlu ise, fuar listesinin dokümanını çıkarıp, Özuslu’ya takdim edebileceğini ifade etti.

CTP Milletvekili Erkut Şahali de yerinden söz alarak, Başbakan Yardımcısı Ataoğlu’nun, bürokratının diplomalarının, gerçek olup, olmadığının çok önemli olduğunu dile getirerek, siyasi irade sonucu atanan kişilerin hakkında böyle iddialar varsa derhal görevden alınmaları gerektiğini kaydetti.

Başbakan Yardımcısı Fikri Ataoğlu ise, “Biz bunu kendi içimizde illaki çözeceğiz” diyerek, teminatla serbest bırakılan bürokratı ile yarın yüz yüze görüşeceğini, soruşturma sonucunda ne gerekirse yapılacağını belirtti. Ataoğlu, şahsıyla ilgili de kurulacak komitenin araştırma yapabileceğini yineledi.

Diğer Haberler