KıbrısManşetSiyaset

Özyiğit: 4 kişinin bulunduğu toplantıdan dışarıya çarpıtılmış bilgi sızdırıldı

TDP Genel Başkanı Cemal Özyiğit, 4 kişinin bulunduğu bir toplantıda konuşulanların üstelik de çarpıtılarak sızdırılması şık bir davranış olmamıştır ve bunun ne maksatla yapılıyor olabileceğini de anlayacak kadar siyasi birikimimiz vardır" diyerek tepkisini gösterdi

GIYNIK SOSYAL MEDYA

Bugün CTP Genel Merkezi’nde dörtlü koalisyon hükümetine ilişkin, 4 siyasi parti başkanı arasında gerçekleştirilen görüşmenin ardından, bazı haber sitelerinde hakkında çıkan haberlere ilişkin açıklama yapan TDP Genel Başkanı Cemal Özyiğit, 4 kişinin bulunduğu bir toplantıda konuşulanların üstelik de çarpıtılarak sızdırılması şık bir davranış olmamıştır ve bunun ne maksatla yapılıyor olabileceğini de anlayacak kadar siyasi birikimimiz vardır” diyerek tepkisini gösterdi.

Kendilerinin dörtlü koalisyon hükümetine ilişkin ortaya 7 maddelik temel ilke sunduğunu kaydeden Özyiğit, ilkelerinin arasında “Kendi kurumlarımızı kendimizin yönetmesi” maddesinin olduğunu da açıklayarak, Merkez Bankası ve Sivil Savunma Teşkilat Başkanlığı Başkanları’nın KKTC hükümeti tarafından atanmasını talep ettiği iddialarını da doğruladı.

TDP Genel Başkanı Cemal Özyiğit’in açıklamasının tamamı şu şekilde:

Bu bilgi kirliliğinde kamuoyunu bilgilendirmek de boynumun borcudur. TDP dörtlü görüşmeye temelde şu ilkeleri taşımıştır:

1. Yurttaşlık Yasası
2. Kamu reformu
3. Seçim ve Halkoylaması Yasası
4. Anayasa değişikliği komisyonu
5. BRTK’nın demokratik ve özerk bir yapıya kavuşturulması
6. Vakıflar Yasasının revize edilmesi
7. Müdahalelerle ilgili araştırma
8. Hüseyin Özgürgün’ün istifasının kabulü
9. İmar planlarının sonuçlandırılması
10. Enerji alanında yatırım yapılması
11. İşsizlik ödeneklerinin artırılması
12. Pandeminin etkilediği dar ve sabit gelirli yurttaşların ve özel sektör çalışanlarının desteklenmesi
12. Kıbrıs sorununun çözümünde BM parametrelerinin kabulü.
13. Kendi kurumlarımızı kendimizin yönetmesi.

“Bu yaklaşımların hangilerinin olası bir hükümette hayata geçirilip geçirilemeyeceği zaten diyalog ve uzlaşı konusudur” diyen Özyiğit, “TDP halkın ihtiyaçlarını gözeterek masada olmaya devam edecektir. Ülkenin bu kadar sorunu varken bakanlık dayatmaları yapmak da zaten bu geleneğin doğasına uygun değildir” şeklinde konuştu.

Diğer Haberler