DünyaEkonomiGenelManşet

Petrolde resesyon endişesi

Varil fiyatı 115 dolardan döndü

Varil fiyatı 115 dolardan döndü

Uluslararası Enerji Ajansı’nın (IEA) küresel doğal gaz talebi büyüme tahminlerini aşağı yönlü revize etmesi ve ABD ile Avrupa Birliği (AB) başta olmak üzere küresel ekonomide resesyon yaşanabileceği endişeleri petrol fiyatlarını aşağı çekti.

Norveç’te petrol ve gaz işçilerinin grevinin yayılarak devam etmesinin yarattığı arz endişeleri fiyatlarda yukarı yönlü bir baskı yaratsa da Brent petrol şu sıralarda düne göre 40 cent düşüşle 113,10 dolar/varilden işlem görüyor.

NYMEX’de Batı Teksas petrolü ise 1,43 dolar/artışla 109,87 dolar/varil seviyesinde.

CİTİ’DEN PETROL TAHMİNİ

Bu arada, Citi Research bugün yayınladığı raporda küresel bir resesyonun yaşanması durumunda petrol fiyatlarında çok keskin düşüşler görüleceğini öngördü.

Resesyona girilmesi halinde ham petrol fiyatının 2022 yılı sonuna kadar 65 dolar/varile gerileyeceğini öngören Citi, OPEC+’tan bir müdahale gelmez ise 2023 yılı sonu için fiyat beklentisini de 45 dolar/varil olarak ortaya koydu.

Yayınladığı raporda cari piyasa şartları altında belirlediği fiyat tahminlerine de yer veren Citi, 2022 yılı üçüncü çeyrekte Batı Teksas petrolünde ortalama fiyatın 94 dolar olacağını, yüksek fiyatların talebi zayıflatmaya devam etmesiyle fiyatın dördüncü çeyrekte 81 dolar/varile gerileyeceğini öngördü.

Citi’nin Batı Teksas petrolü için 2022 yılı ortalama fiyat beklentisi 95 dolar/varil olurken, 2023 yılında ortalama fiyatın 72 dolar/varile gerilemesini beklediğini belirtti.

Brent petrol için 2022 yılı üçüncü çeyrek ortalama fiyat tahminini 99 dolar/varil olarak duyuran ve dördüncü çeyrekte ortalama fiyatın 85 dolar/varile gerileyeceğini tahmin eden Citi, 2022 yılının tamamı için ortalama fiyat beklentisini 98 dolar, 2023 yılı için ise 75 dolar olarak duyurdu.

Diğer Haberler