DünyaEkonomiManşet

Petrolde sert düşüş… Gözler akaryakıt fiyatlarında!

Petrol, yatırımcıların resesyon olasılığına ilişkin fiyatlamaları nedeniyle sert gerileme kaydetti

Petrol, yatırımcıların resesyon olasılığına ilişkin fiyatlamaları nedeniyle sert gerileme kaydetti.

Resesyon yorumları yatırımcıların ekonomik aktivite ile ilgili endişelerini körüklemeye devam ederken, petrol fiyatları üzerinde de baskı yarattı.

ABD ham petrolü ve Brent petrolde yüzde 5’i aşan düşüş kaydedildi. ABD ham petrolü 104 doların altını görürken, Brent petrol de 109 dolar seviyesine geriledi.

ABD Başkanı Joe Biden ve Hazine Bakanı Janet Yellen, ABD’de bir resesyonun kaçınılmaz olmadığına vurgu yapsa da Wall Street kurumları resesyon beklentilerini yükseltti.

Petrol piyasasında günün takip edilecek önemli gelişmelerinden biri Biden’ın benzinde geçici vergi muafiyeti çağrısı olacak.

Bloomberg’e konuşan kaynaklar Başkan Biden’ın gün içinde Kongre’ye benzinde geçici bir vergi muafiyeti sağlanması çağrısında bulunacağını belirtti.

Biden Pazartesi günü ülkede artan benzin fiyatlarıyla mücadele için benzin vergilerinde geçici vergi muafiyet sağlayıp sağlamayacağının sorulması üzerine, “Bunu değerlendiriyorum. Verilere dayalı bir karar almayı umuyorum. Bu haftanın sonuna kadar bu konuda bir karara varacağız.” ifadesini kullanmıştı.

Biden, galon başına 18,4 sentlik bir muafiyet üzerine çalıştıklarını ifade etmişti. Ülkede benzin fiyatları galon başına 5 dolar seviyelerinde seyrediyor.

Geçici vergi muafiyetine ABD Kongresi’nde birçok Demokrat’ın da dahil olduğu ciddi bir muhalefet olduğu belirtiliyor.

GÖZLER AKARYAKIT FİYATLARI VE ELEKTRİK TARİFELERİNDE

Öte yandan dünya piyasasında brent petroldeki bu sert düşüşün otomatik olarak belirlenen ve brent petrol her yükseldiğinde yükselen ülkemizde akaryakıt fiyatlarına nasıl yansıyacağı merakla bekleniyor.

Ayrıca akaryakıt fiyatlarındaki düşüşün devam etmesi halinde elektrik tarifelerine de yansıması bekleniyor.

Diğer Haberler