DünyaManşetTürkiye

Piyasalarda haftanın en önemli başlıkları…

Piyasalarda haftanın en önemli başlıkları arasında, Türkiye’nin ilk çeyrekte yüzde 7,3 büyümesi ve Mayıs ayında enflasyonun yüzde 73'ü aşması haberleri yer aldı.

Piyasalarda haftanın en önemli başlıkları arasında, Türkiye’nin ilk çeyrekte yüzde 7,3 büyümesi ve Mayıs ayında enflasyonun yüzde 73’ü aşması haberleri yer aldı. Küresel piyasalarda ise bu hafta Fed, Bej Kitap’ta ABD’de bazı bölgelerde büyümenin yavaşladığını aktardı. Diğer taraftan, AB ülkeleri Rus petrolüne ambargo konusunda uzlaştığını açıkladı.
1- Türkiye ilk çeyrekte yüzde 7,3 büyüdü
Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) ilk çeyreğe ilişkin milli gelir istatistiklerini yayımladı. Veriler Türkiye ekonomisinin ilk çeyrekte yıllık bazda yüzde 7,3 büyüdüğünü gösterdi. Böylelikle son 4 çeyreğin en düşük yıllık büyüme rakamı kaydedildi. Büyümeye ilk çeyrekte en yüksek katkının tüketimden geldiği görüldü. Hane halkı tüketimi ilk çeyrekte büyümeye 11,6 puan katkı yaptı. Ana sektörlere bakıldığında yılın ilk çeyreğinde sanayinin büyüme performansı hizmetler sektörünün ardında kaldı. Tarımda sınırlı bir büyüme olurken, inşaat sektörü ise yüzde 7,2 daraldı.

2- Enflasyon 24 yılın zirvesine çıktı
Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) Mayıs ayına ilişkin tüketici ve üretici fiyat endekslerini yayımladı. Buna göre yıllık tüketici enflasyonu yüzde 73,50 ile 1998 yılı Ekim ayından bu yana en yüksek seviyeye çıktı. Üretici enflasyonu ise yüzde 132,16 ile 1995’ten bu yana en yüksek seviyeyi gördü.

3- Moody’s Türkiye’nin kredi notunu güncellemedi
Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Moody’s, Türkiye’nin kredi notuna ilişkin güncelleme yapılmadığını duyurdu.

Moody’s, daha önce Türkiye’nin kredi notunu “B2” olarak teyit etmişti.

4- Konutlarda kullanılan doğalgaza yüzde 30 zam
Doğalgaz fiyatlarına 1 Haziran 2022 itibarıyla zam yapıldı. Konutlarda kullanılan doğalgazın birim fiyatında yüzde 30, elektrik üretimi için kullanılan doğalgazın birim fiyatında yüzde 16, elektrik üretimi dışında kullanılan doğalgazın birim fiyatında ise yüzde 10 artış yapıldı

5- Elektriğe zam geldi
Elektrikte mesken abonelerinin tarifesine yüzde 15, sanayi ve ticarethane abonelerinin tarifesine ise yüzde 25 zam yapıldı.

6- Fed/Bej Kitap: ABD’de bazı bölgelerde büyüme yavaşladı
Fed, Amerikan ekonomisindeki mevcut duruma ilişkin değerlendirmelerin yer aldığı “Bej Kitap” raporunun Mayıs sayısını yayımladı.

ABD Merkez Bankası (Fed), ekonomik büyümenin ABD’nin bazı bölgelerinde yavaşladığını bildirdi.

7-AB ülkeleri, Rus petrolüne ambargo konusunda uzlaştı
Avrupa Birliği (AB), Rusya’dan ithal edilen petrol miktarını yıl sonuna kadar yaklaşık yüzde 90 azaltma konusunda uzlaştığını açıkladı. Macaristan, Slovakya ve Çekya’ya Rusya’dan petrol ithalatında ek süre tanındı.

 

Diğer Haberler