EkonomiKıbrısManşet

Prim desteği yüksek istihdam için şart

KTTO Yönetim Kurulu üyesi Omaç Cin, sosyal sigorta prim desteğinin önemine vurgu yaptı.

KTTO Yönetim Kurulu üyesi Omaç Cin, sosyal sigorta prim desteğinin önemine vurgu yaptı.

SADECE İŞVERENE DESTEK DEĞİL
Kıbrıs Türk Ticaret Odası (KTTO) Yönetim Kurulu üyesi ve Omaç Cin, sosyal sigorta prim desteğinin önemine vurgu yaparak, bunun sadece işverene destek olmadığını ayrıca, bu ekonomik koşullarda işçi çıkarılmasının önlenmesi ve düzenli sigorta yatırımlarının sağlanması açısından çok önemli olduğunu belirtti. Cin katıldığı bir TV programında, “Sosyal sigorta prim desteği kapsamına ne kadar çok işletme veya işveren dahil edilirse istihdamın korunması da o oranda daha büyük olacaktır” dedi.

PRİM YATIRIM ORANI %65
KKTC-TC Ticaret Odası Forumu Eş Başkanı da olan Omaç Cin, şu anda prim yatırma oranının %65 civarında olduğunu, asgari ücretin arttıkça insanların sigorta yatıramadıklarını, katkı almadıkları için de küçük bir ceza ile hem işçisinden hem sigorta ödemekten vazgeçtiklerini belirtti ve bu uygulamanın bir an önce hayat geçmesi gerektiğini söyledi. Cin, primlerin yatmamaya devam etmesi halinde devletin emeklilerini ödeyemez hale geleceğini ve bu açığın da günden güne arttığını belirtti.

DEVLETİN SUNMASI GEREKEN HİZMETLER
Devletin vatandaşlarına sağlık, eğitim ve enerji hizmetlerini sunmak zorunda olduğunu vurgulayan Cin, “Bu hizmetlerden sağlık ve eğitim ücretsiz olmasıyla birlikte vatandaşların bu hizmetleri kolaylıkla alabilecekleri bir yapı oluşturmalıdır. Diğer konu olan enerji konusunda da devlet vatandaşlarına diğer ülkelerdeki gibi makul fiyatlarla elektrik enerjisi sağlamalıdır.’ Özel hastaneler, özel okullar, pahalı elektrik vatandaşın aile bütçesini yok etmeye de yetiyor zaten, derken bunların bir devlet politikası haline gelmesi gerektiğini ve vatandaşının bu olanaklara rahatça ulaşabilmesi gerektiğini de anlattı.

 PİYASAYI UCUZLATMAK ZOR
Omaç Cin piyasayı ucuzlatmanın şu an için çok zor olduğunu çünkü bir ürünün fiyatını çok aşağı çekme gibi bir olanak bulunmadığını, alınan bir malın fiyatının belli olduğunu söylerken, devletin vatandaşına ücretsiz sağladığı sağlık ve eğitim hizmetlerinin kalitesini yükselterek enerjiyi de makul ücretlerle sağlaması gerektiğini belirtti.

 

Diğer Haberler