EkonomiGenelGüney KıbrısKıbrısManşet

“Rum Yönetimi’nin çıkardığı zorluklar süreci uzatıyor”-13 Haziran Perşembe

Taşınmaz Mal Komisyonu Çalıştayı’nın sonuç raporu açıklandı

Taşınmaz Mal Komisyonu Çalıştayı’nın sonuç raporu açıklandı

SORUNLAR TESPİT EDİLDİ, ÇÖZÜM ÖNERİLERİ SUNULDU

Kıbrıs Türk Barolar Birliği tarafından 2 Nisan’da tüm paydaşların katılımıyla yapılan Taşınmaz Mal Komisyonu Çalıştayı’nın sonuç raporu açıklandı. Barolar Birliği’nden yapılan yazılı açıklamada, İçişleri Bakanlığı, Maliye Bakanlığı, Başsavcılık, Taşınmaz Mal Komisyonu ve Taşınmaz Mal Komisyonu Komitesi’nden yetkililerin katılımıyla düzenlenen çalıştayın amacının, süreci ve süreçte ortaya çıkan veya çıkabilecek sorunların değerlendirmesi, sorunların tespit edilmesi ve çözüm önerileri sunulması olduğu belirtildi. Raporda, çok faydalı bilgi alışverişlerinin yapıldığı, süreçteki tarafların karşılaştığı sorunların tespit edildiği ve yasa değişiklik önerilerini de kapsayan birçok tavsiyenin üretildiği kapsamlı bir çalıştay toplantısı olmuştur” denildi.

“BU TÜR ÇALIŞTAYLAR DÜZENLİ ŞEKİLDE YAPILMALI”

Çalıştay boyunca, Taşınmaz Mal Komisyonu’nun tarihçesine ve Kıbrıs Türk halkı için dünyadaki kıymetine vurgu yapıldığı kaydedilen raporda, “Bu gibi kapsamlı çalıştayların tüm paydaşları içererek düzenli şekilde organize edilmesinin, Taşınmaz Mal Komisyon süreçlerini iyileştirme ve geliştirme açısından çok önemli olduğu konusunda ortak kanıya varılmıştır. Dolayısıyla, taraflar Taşınmaz Mal Komisyonu konusunda bu tür çalıştayların düzenli şekilde yapılmasını talep etmiştir” ifadeleri yer aldı.

“RUM YÖNETİMİ’NİN YARATTIĞI ZORLUKLAR SÜRECİ UZATIYOR”

Raporda, Güney Kıbrıs Rum Yönetimi’nin (GKRY) vatandaşlarına uyguladığı baskı yanında, Rumların, Taşınmaz Mal Komisyonu’na yapacakları başvurular için gerekli evrakları Güney Kıbrıs Rum Yönetimi’nin ilgili kurumlarından temin etmekle ilgili zorluklarla karşılaştığı ve buna bağlı olarak da sürecin uzadığı vurgulandı.

“ÇALIŞTAY, SÜRECİN GELİŞTİRİLMESİNE YOL AÇACAK”

Raporda şunlar kaydedildi: “Sonuç olarak, bu raporda detaylı bir şekilde tespit edilen ve raporlanan sorunlar ve bunlara karşı üretilen çok önemli görüş ve öneriler ışığında, Taşınmaz Mal Komisyonu süreçlerindeki problemlerin önlenmesi için mevcut süreç akışına etkili müdahalelerin yapılmasının oluşturacağı önemli değişikliklere dikkat çekilmiştir.” Raporda, çalıştayın, Taşınmaz Mal Komisyonu süreçlerinin daha verimli hale getirilmesi ve geliştirilmesine yol açacağı görüşü paylaşıldı. Çalıştay ve sonuçlarının ayrıca dünya çapında Kıbrıs Türk halkı adına büyük bir kazanım olan Taşınmaz Mal Komisyonu’nun değerine değer katacağı kaydedildi.

Diğer Haberler