DünyaManşet

Rusya-Ukrayna savaşı 3 gününde

Rus birliklerinin Ukrayna'da ilerleyişi devam ederken, acı görüntüler de gelmeye devam ediyor.

Rus ordusu son olarak Zhuliany havalimanı yakınındaki yerleşim yerlerine saldırdı. Bir binanın füzeyle vurulma görüntüleri ise kan dondurdu. Ukrayna Sağlık Bakanlığı’nın bilgilerine göre saldırılarda 3’ü çocuk 198 kişi hayatını kaybetti. 1115 de yaralı var.

Rusya’nın Ukrayna harekatı üçüncü gününde devam ederken, başkent Kiev’de gece boyunca patlama sesleri yükseldi. Sivillerin olduğu binalar füzelerle vuruldu, kent genelinde zaman zaman sirenler çaldı. Vatandaşların bir kısmı metro istasyonlarına sığınırken bir kısmı ise sokağa inip Ukrayna ordusuyla birlikte Ruslara karşı mücadele etti.

Son Dakika! Ukrayna Sağlık Bakanlığı: Rusya'nın saldırıları sonucu, 3'ü çocuk 198 vatandaşımız öldürüldü

SOKAKLARDA ÇATIŞMA YAŞANIYOR

Sabahın erken saatlerinde Ukrayna İçişleri Bakanlığı sosyal medya hesabından yapılan açıklamada, “Şehrimizin sokaklarında şiddetli çatışmalar yaşanıyor. Sakin olun ve kapılarınızı açmayın, en yakındaki sığınaklara geçin” denildi. Yapılan açıklamada şu ana kadar 3 bin 500 Rus askerinin öldürüldüğü, 200 Rus askerinin de esir alındığı belirtildi. Ayrıca Ruslara ait 14 uçak, 18 helikopter ve 102 tankın imha edildiği aktarıldı.

Son Dakika: Rusya vuruyor, Ukrayna direniyor! Savaşın 3. gününde bilanço gittikçe ağırlaşıyor

ACI BİLANÇOYU PAYLAŞTILAR

Ukrayna Sağlık Bakanlığı, Rusya’nın saldırılarında 3’ü çocuk 198 kişinin hayatını kaybettiğini açıkladı. Yaralanan kişi sayısı ise 33’ü çocuk 1115 kişi olarak aktarıldı.

Son Dakika: Rusya vuruyor, Ukrayna direniyor! Savaşın 3. gününde bilanço gittikçe ağırlaşıyor

UKRAYNA GENELKURMAY BAŞKANLIĞI SON DURUMU PAYLAŞTI

Ukrayna Genelkurmay Başkanlığı, Rus güçlerine ait 14 savaş uçağı, 8 helikopter, 102 tank ve 536 zırhlı aracın vurulduğunu, Ukrayna Devlet Başkanlığı Ofisi Başkan Yardımcısı Mihayil Podolyak da 3 bin 500’den fazla Rus askerin etkisiz hale getirildiğini bildirdi. Rus ordusunun kayıplarının arttığına işaret edilen açıklamada, “Rus birliklerinin tahmini kayıpları, 14 uçak, 8 helikopter, 102 tank, 536 zırhlı araç, 15 topçu ve ‘Buk’ füze sistemi.” ifadelerine yer verildi.

Ukrayna Devlet Başkanlığı Ofisi Başkan Yardımcısı Mihayil Podolyak, ülkesindeki durumla ilgili yaptığı açıklamada, Herson, Mikolayev, Odesa ve Mariopol kentlerinde çatışmaların sürdüğünü kaydetti.

Ukrayna Silahlı Kuvvetleri ile polisin ülkedeki durumu kontrol altında tuttuğuna dikkati çeken Podolyak, “Kiev ve Kiev bölgesindeki durumun da kontrol altında” olduğunu vurguladı. Podolyak, “Sabah itibarıyla 3 bin 500’den fazla Rus asker öldürüldü ve 200’ü esir alındı.” ifadesini kullandı.

Son Dakika: Rusya vuruyor, Ukrayna direniyor! Savaşın 3. gününde bilanço gittikçe ağırlaşıyor

“KİEV EN ZOR GECESİNİ YAŞADI”

Ukrayna Cumhurbaşkanı Zelenski, son yaptığı açıklamada gecenin zor geçeceğini ve Kiev’in kaybedilmemesi gerektiğini söyledi. Zelenski, Kiev başta olmak üzere pek çok şehrin saldırı altında olduğunu kaydedip Rusya’nın tüm gücüyle Ukrayna’nın mukavemetini kırmaya çalışacağını ifade etti. Kendilerini neyin beklediğini bildiklerini söyleyen Zelenski, “Bu gece dayanmalıyız. Ukrayna’nın kaderi tam şu anda belirleniyor. Silahlarımızı bırakmıyoruz, buradayız.” diye konuştu.

Son Dakika: Rusya vuruyor, Ukrayna direniyor! Savaşın 3. gününde bilanço gittikçe ağırlaşıyor

RUSLAR, YETİMHANE VE KREŞLERİ VURDU

Kreşlerin, yetimhanenin ve sivil altyapının vurulmasının izah edilemez olduğunu vurgulayan Zelenski, “Kreşteki Ukraynalı çocuklara karşı bu savaş nedir? Onlar kim? Onlar da mı Neonaziler?” diye sordu.

RUSLARA AİT SAVAŞ UÇAĞI VURULDU

Ukrayna Genelkurmay Başkanlığı, sabaha karşı Rus hava indirme birliklerini taşıyan bir uçağın vurulduğunu duyurdu. Ayrıca Hava Kuvvetlerinin Facebook hesabından yaptığı açıklamada, gece yarısı civarlarında Donbas bölgesinde S-300 hava savunma füze sistemi ile 1 Rus helikopteri ve 1 Su-25 savaş uçağının vurulduğunu duyurdu.

Kuleba’dan açıklama

Ukrayna Dışişleri Bakanı Kuleba, hedef alınan binaya ilişkin sosyal medya hesabından açıklama yaptı:

“Barışçıl şehrimiz Kiev, Rus kara kuvvetlerinin üzfe saldırıları altında bir gece daha hayatta kaldı. Füzelerden biri Kiev’de bir apartman dairesine düştü. Dünyadan şunu talep ediyorum: Rusya’yı tamamen tecrit edin, büyükelçileri sınır dışı edin, petrol ambargosu uygulayın, ekonomisini mahvedin. Rus savaş suçlularını durdurun”

Diğer Haberler