GenelManşetSpor

Şaka gibi

Futbolun ruhu mu? E yok artık ruhu da, duygusu da, kalbi de. Yakışır endüstriyel futboluma! Haa, bu teknoloji bize ne zaman mı gelir? E daha meşhur süper ligimizde bile skorboard’u olmayan tabelalarla iş görüyoruz biz! Şaka gibi

30 Temmuz 1966; Yer daha önceden final için belirlenmiş İngilizlerin meşhur Wembley Stadı. O güne kadar  Almanlar bir taraftan, İngilizler ise diğer bir taraftan klasman maçlarından galip çıkarak geliyorlardı. Nihayetinde de tarihe geçen o meşhur final karşılaşması gerçekleşti! Normal süresi 2-2 biten maçın 101’nci dakikasında, İngiliz futbolcu Hurst’un vurduğu top, üst direğe vurup yere çarptı ve o anda tarihi karar için Azeri yardımcı hakem Tevfik Behramov, İsviçreli hakem Gottfried Dienst’e; “Gol” deyip santraya koştu. İşte, o golden sonra bir gol daha atan İngilizler tarihindeki tek dünya kupasını kazandı. Azeri Behramov’un olası vereceği aksi kararıyla kupa tarihinin istatistikleri farklı olacaktı. Belki de futbolun beşiği İngiltere tarihinde hiç kupa kazanamayacaktı. Bunu bilemeyiz ama şunu biliyoruz ki dünya kupası eleme grubu maçı için Bakü’ye giden Alman Futbol Milli Takımı, topluca Behramov’un mezarını ziyaret etti ve bu olay futbolun sadece bir oyun olduğu konusunu yine gündeme getirdi sabun köpüğü şeklinde.

Neyse, yine yıllar geçti ve 2010 Güney Afrika Dünya Kupası’na gelindi. İngiliz futbolcu adamım Lampard’ın Almanya maçında sayılmayan golü ve İngiltere’nin 2-1 geride olduğu maçta nerdeyse bir metrelik beraberlik golünün güme gitmesi yine gündem oldu ve İngilizler için bu’defa da hüsran durumları bildik. Çok değil, iki yıl sonra ise Polonya ve Ukrayna’nın ortaklaşa organize ettiği turnuva gerçekleşti mâlumunuz üz’re. İngiltere ve Ukrayna D Grubu son maçıydı. Kazanan çeyrek finale gidecekti. Ukrayna’nın TV görüntüleri izlendikten sonra net bir şekilde verilmeyen golü yine gündem yaptı. Yine İngiltere, yine top çizgiyi geçti mi, geçmedi mi tartışması? İngilizlerin futbol şanssızlığı mı desek! Yok yok! Bu kez şans İngiltere’nin yanında. Bu kez top onların kale çizgisinden geçti. 1966 Dünya Kupası’ndan sonra EURO 2012’de de İngiliz şansı vuku buldu mâlum.

E artık gol çizgisinde bir şey yapılması gerekiyordu işi şansa bırakılmayacak yönde düğmeye basıldı. FIFA, gol çizgisi teknolojisi konusunda beklenen kararını sonunda açıkladı geçtiğimiz hafta içi. Onay alan 2 gol çizgisi sisteminin, Brezilya 2014 Dünya Kupası’nda kullanılacağı resmen açıklanmıştı. Sporseverler, 2014 Dünya Kupası’nda top ve gol çizgisine ilişkin benzeri pozisyonlarda hakemin yanlış karar vermesine tanıklık etmeyecek artık. Zira gol çizgisi teknolojisinin Brezilya’da kullanılmasına resmen onay verdi. Uzun süreli testlerin ardından, ‘Şahin Gözü’ ve ‘Goalref’ adı verilen iki sistemin kullanımına onay çıkmıştı.

Neyse, futbolun ruhu mu? E yok artık ruhu da, duygusu da, kalbi de. Yakışır endüstriyel futboluma! Haa, bu teknoloji bize ne zaman mı gelir? E daha meşhur süper ligimizde bile skorboard’u olmayan tabelalarla iş görüyoruz biz! Şaka gibi.

Diğer Haberler