EkonomiKıbrısManşetSağlıkSiyasetTürkiye

Saner: Bugün için kapanma söz konusu değil

Başbakan Ersan Saner, pandemi konusuna da değinerek, yerel bulaşta artış olursa kapanmanın gerçekleşeceği yönündeki söylemlerin bugün kapanma olacak gibi yansıtıldığını belirterek, “böyle bir durum söz konusu değil” dedi

Başbakan Ersan Saner, 2021 yılı mali ve ekonomik programla ilgili Türkiye ile istişarelerin sürdüğünü ifade etti.

Türkiye Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay’ın Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’ne gelme düşüncesi olduğunu kaydeden Saner, Oktay ile programla ilgili istişarelerde bulunulacağını söyledi.

Başbakan Ersan Saner, pandemi konusuna da değinerek, yerel bulaşta artış olursa kapanmanın gerçekleşeceği yönündeki söylemlerin bugün kapanma olacak gibi yansıtıldığını belirterek, “böyle bir durum söz konusu değil” dedi.

Başbakan Ersan Saner, Meclis Genel Kurulu’nda ülke ekonomisine ilişkin yaptığı konuşmada, ülkenin ekonomik olarak ayağa kalkması için turizm ve eğitim sektörünün önemine değindi.

Saner, rektörlerle yaptığı toplantının amacını yükseköğretimde yüz yüze eğitime yönelik olduğunu belirterek, yerel bulaş artarken, eğitim konusunda neler yapılması gerektiğine ilişkin her kesimden görüş almaya hazır olduklarını söyledi.

Yerel bulaşta artış olursa kapanmanın gerçekleşeceğinin söylendiğini ancak bu söylemlerin sanki bugün kapanma olacakmış gibi yansıtıldığını dile getiren Saner, böyle bir durumun söz konusu olmadığını belirtti.

Emlak vergisinin kategorileştirilmesi konusunda hükümetin değiştiğini, süreklilik sağlanamadığını söyleyen Saner, metrekarelere göre üç değişik kategori kurulabileceğini ancak bu düzenlemenin ancak 2022’de yürürlüğe girebileceğini kaydetti.

Başbakan Saner, Türkiye Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay’ın Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’ne gelme düşüncesi olduğunu da belirtti.

Türkiye Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay’ın KKTC’ye gelme düşüncesi olduğunu ancak net bir program bulunmadığını dile getiren Saner, 2021 yılı mali ve ekonomik programla ilgili ve yapılacak icraatlarla ilgili konularda konuşulacağını, başkanlık sistemiyle ilgili bir gündemin kendine yansımadığını söyledi.

Ekonomik örgütlerle bir toplantı düşünüldüğünü söyleyen Saner, bu toplantıların rutin olduğunu kaydetti.

Diğer Haberler