KıbrısManşet

Saner: “Özgürgün’e kapımız her zaman açık

Başbakan Ersan Saner, UBP Lefkoşa Milletvekili Hüseyin Özgürgün ile bugün bir telefon görüşmesi gerçekleştireceğini belirterek, ülkeye dönmesi halinde “Kapımız her zaman açık… Başımızın üstünde yeri var” dedi

Başbakan Ersan Saner, Kıbrıs Postası TV’de Gökhan Altıner’in hazırlayıp sunduğu ‘Sabah Postası’ adlı programa telefon bağlantısı ile katılarak, gündeme ilişkin açıklamalarda bulundu.

Ulusal Birlik Partisi (UBP) Lefkoşa Milletvekili Hüseyin Özgürgün ile bugün içerisinde bir telefon görüşmesi yapacağını belirten Saner, “Her zaman kapımız sonuna kadar açıktır, başımızın üstünde yeri var…” ifadelerini kullanarak Özgürgün’ün UBP için önemli bir değer olduğunu vurguladı.

Saner, UBP içerisinde henüz bu konunun konuşulmadığının da altını çizerek takvimsel açıdan, Özgürgün’ün Meclis Başkanı olmasının mümkün görülmediğini belirtti.

ANKARA ZİYARETİ HENÜZ BELLİ DEĞİL…

Saner, önümüzdeki günlerde Ankara’ya bir ziyaret yapacağının gündemde olduğunu ancak takvimin henüz belirlenmediğini ifade etti.

“MALİYE, HEDEFİNE YÜZDE 2’LİK BİR FARKLA ULAŞTI”

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin her yıl gelirler ile toplamış olduğu rakamların sadece giderlerini karşıladığına dikkat çeken Başbakan Saner, Anavatan Türkiye Cumhuriyeti’nin katkılarıyla birçok açığın kapatılabildiğini aktardı.

Türkiye ile protokoller gereği, karşılıklı atılması gereken adımlar olduğunu belirten Saner, KKTC’nin ekonomisini pandemi döneminde dünyayla göreceli olarak koruduğunu ve Maliye’nin hedefine yüzde 2’lik bir fark ile ulaştığını dile getirdi.

Başbakan Saner, 2020 yılının 2 milyar bir bütçe açığı ile kapatılacağını da vurgulayarak, “Dolayısıyla 2021 yılında arzuladığımız hedeflere ulaşabilmek adına, iş yaşamını desteklememiz gerektiği bilincindeyiz. Bütün bu süreç içerisinde ortaya koyduğumuz tablo, bu olayın gerçekleşmesi için çalışmalar yapıyoruz. Bunları başardığımız takdirde 2021 yılını tamamlayacağız” dedi.

“MÜMKÜN OLAN EN KISA SÜREDE 13’ÜNCÜ MAAŞLARI ÖDEMEK İÇİN ÇALIŞIYORUZ”

13’üncü maaşlar hakkında da açıklamalarda bulunan Ersan Saner, “Mümkün olan en kısa sürede bunları ödeyebilmek için çalışıyoruz…” diyerek kaynak bulunması gerektiğine bir kez daha dikkat çekti ve 13’üncü maaşların ödenmesi adına adımlar atılacağını kaydetti.

“ÖNCE SAĞLIK…”

Koronavirüste artan yerel vakalara da dikkat çeken Başbakan Ersan Saner, Sağlık Bakanlığı’nın ve Bulaşıcı Hastalıklar Üst Kurulu’nun ülkenin tekrar kapanmaması adına çalışmalar yürüttüğüne işaret ederek, “Önce sağlık olmak koşulu ile alınan kararları destekleyeceğiz” ifadelerini kullandı.

“ALINAN KARARLARIN ARDINDAN TABLO NETLEŞECEK”

Geçtiğimiz günlerde ‘pandemi turizmi’ adı altında bazı çalışmaların yürütülmesi ile ilgili de konuşan Saner, önceliğin sağlık olduğunu ancak ekonominin de göz önünde bulundurulması gerektiğini dile getirerek, Bulaşıcı Hastalıklar Üst Kurulu’nun kararlarının ardından tablonun netleşeceğini ve titizlikle inceleneceğini söyledi.

Diğer Haberler