GenelKıbrısManşet

Saner’den Anastasiadis’e tepki

Başbakan Ersan Saner, Rum lideri Nikos Anastasiadis’in Kıbrıs Türklerini öldüren, katliama tabi tutan EOKA zihniyetine sahip çıkmasının kabul edilemez olduğunu ifade ederek, bu zihniyetle Cenevre’de bir yere varılmasının mümkün olamayacağını dile getirdi

Başbakan Ersan Saner, Rum Yönetimi Başkanı Nikos Anastasiadis’in EOKA’nın değil Türk Mukavemet Taşkilatı’nın (TMT) terör örgütü olduğu yönündeki açıklamasına tepki göstererek, Rum Yönetiminin hala Kıbrıs’ı Yunan yapmak için Kıbrıs Türklerini öldüren, katliama tabi tutan EOKA zihniyetine sahip çıkmasının kabul edilemez olduğunu ve bu zihniyetle Cenevre’de bir yere varılmasının mümkün olamayacağını dile getirdi.

Saner, “Ortada duran gerçekler göstermektedir ki, bizim için doğru olan devletimize, egemenliğimize sahip çıkmak, Türkiye ile birlikte yolumuza devam etmektir. Rumların içinde bulundukları ruh hali ve izledikleri siyaset nedeniyle federal çözümün görüşmeleri zaman kaybından, ayağımıza pranga takılmasına izin vermemizden başka işe yaramadı, yaramayacaktır” ifadelerini kullandı.

Başbakan Saner açıklamasında, “Rum Yönetimi Başkanı Nikos Anastasiadis’in EOKA terör örgütünün 1 Nisan 1955’te Kıbrıs’ta ilk bombalı eylemini yapmasının yıl dönümünde söyledikleri ve icraatlarına dikkatle bakmalı sağlıklı değerlendirmeler yapmalıyız. Rum Yönetimi Başkanı 1 Nisan’da EOKA için pul bastırırken, yaptığı konuşmada, ‘EOKA’nın yaptıklarının Kıbrıs Helenizminin en parlak sayfalarını oluşturduğunu’ iddia etti. ‘Rum Halkının o dönemde ortak hedefte buluşarak başarıya ulaştığını’ ifade eden Rum lider, ‘şimdi de kurtuluş için birleşmeleri gerektiğini’ savundu.” vurgusu yaptı.

“‘EOKA’nın değil Türk Mukavemet Taşkilatı’nın terör örgütü olduğunu’ iddia edecek kadar fanatikleşen, kendinden geçen Rum lider,’ BM ilkeleri ile AB müktesebatına da atıfta bulunarak Kıbrıs’taki Türk askeri varlığının sona erdirilmesini istemiştir’. ” ifadelerini kullanan Saner, “Bütün bunlar Anastasidis’in hala Kıbrıs’ı Yunan yapma hayali içinde olduğunu, bizim için yegane güvence olan adadaki Türk askeri varlığı ile Türkiye’nin Kıbrıs’a tek yanlı müdahale hakkının sıfırlanması için çalışmaya devam edeceğini, bizim egemenliğimizi, siyasal eşitliğimizi istediğimiz manada asla kabul etmeyeceğini göstermektedir.” dedi.

“BİZİM İÇİN DOĞRU OLAN TÜRKİYE İLE BİRLİKTE YOLUMUZA DEVAM ETMEKTİR”

Başbakan Saner, “Ortada duran gerçekler göstermektedir ki, bizim için doğru olan devletimize, egemenliğimize sahip çıkmak, Türkiye ile birlikte yolumuza devam etmektir.” şeklinde konuştu.

Diğer Haberler